Architekti – ako si vybrať toho správneho?

architekti

Vybrať si toho správneho architekta nie je jednoduchá úloha

Architekti na našom trhu už vôbec nie sú nedostatkovým „tovarom“. Nájsť však kvalitného architekta, ktorý vám bude vyhovovať vo všetkých smeroch a splní všetky vaše požiadavky, už tak jednoduché nie je. Je tu hneď niekoľko aspektov, ktoré by ste mali pri svojom výbere zohľadniť. Viete, ktoré to sú?

Architekti vs. dizajnéri

V prvom rade by architekti mali byť architektmi. Pri prechádzaní rôznych ponúk sa totižto stretnete s dvoma podobnými pojmami – architekti a dizajnéri. Rozdiel častokrát nespočíva ani tak v ich schopnostiach a skúsenostiach, ale skôr v tom, že architekt má k výkonu svojej práce licenciu, čomu predchádzali roky štúdia na vysokej škole, ale i zloženie niekoľkých špeciálnych skúšok. Odborne vám bude vedieť poradiť v oblasti fungovania stavieb a tiež vo všetkom, čo sa týka technických a konštrukčných informácií. Dizajnér naopak žiadnu licenciu k výkonu svojej práce nemá a jeho úlohou je skôr zladiť váš domov do jedného harmonického celku s dôrazom na detaily.

Recenzie od známych aj na internete

Pri hľadaní architekta na realizáciu vášho vysnívaného domu sa spoliehajte v prvom rade na recenzie. Vo vašom okolí určite nájdete ľudí, ktorí už služby architektov využili a budú vám vedieť odporučiť, resp. neodporučiť, niekoho konkrétneho. Ďalej svoje hľadanie môžete rozšíriť na rôzne internetové stránky a diskusie (napr. na portáli ako je ModráStrecha). Tu nie len že nájdete zoznam architektov, ale tiež sa môžete v diskusiách dozvedieť referencie na niekoho konkrétneho, kto sa nachádza vo vašom okolí.

Osobný rozhovor a otázky, ktoré by ste mali svojmu architektovi položiť

architekti

Aké požiadavky by mali architekti spĺňať?

Po tom, čo ste si už vybrali jedného či viacerých vhodných kandidátov, ktorí by mohli byť vaši architekti, je dôležité dohodnúť si s nimi osobnú schôdzku. Počas nej je dôležité klásť im otázky, podľa ktorých zistíte, či ste „naladení na rovnakú vlnu“ a či spĺňajú všetky vaše požiadavky. Medzi základné otázky, na ktoré by ste určite nemali zabudnúť, patria tieto:

  • Môžem vidieť niektoré z vašich predchádzajúcich realizácií?
  • Ako by ste vylepšili tento projekt?
  • Aké najväčšie prekážky vidíte pri realizácii tohto projektu?
  • Aké sú poplatky, ktoré si účtujete?
  • Ako dlho bude podľa vás trvať realizácia projektu?
  • Máte dodávateľov, ktorých by ste nám vedeli odporučiť pri realizácii prác?

 

Fredy

Pridaj komentár