Aromaterapia, aromalampy a ich história

Aromaterapia má svoje počiatky na území Egypta…

aromalampy

Prvé aromalampy boli vyrábané t kvetov ruží

Aromaterapia a spolu s ňou aj aromalampy majú niekoľko tisíc rokov starú históriu, ktorá sa začala písať už počas staroveku. Za ich počiatky sa dá pokladať približne obdobie okolo 3 500 rokov pred našim letopočtom, kedy sa začali využívať na rôzne náboženské obrady v starovekom Egypte. Známe boli aromatické oleje vyrobené z kvetov (predovšetkým ruží).

…aj Číny

V tom istom období sa aromalampy využívali aj v starovekej Číne, avšak trochu iným spôsobom – na vytváranie vône neslúžili kvety, ale skôr rôzne bylinky a aromatické drevá. Účinky aromaterapie sa tu síce využívali aj na náboženské účely, avšak oveľa dôležitejšie boli v oblasti medicíny. Poznatky nadobudnuté v tomto smere využívame pri aromaterapii aj dnes, po uplynutí niekoľkých tisícročí.

Európa a aromaterapia

Ak sa presunieme do obdobia 2 000 rokov pred našim letopočtom, aromaterapiu a aromalampy už poznali aj Gréci, ba dokonca bola jednou z najdôležitejších súčastí pri liečení rôznych chorôb.

Samozrejme, od Grékov prevzali určité poznatky a rituály aj Rimania, avšak tí používanie aromalámp preniesli aj na inú úroveň. Aromalampy využívali aj na relaxáciu a uvoľnenie, napr. pri kúpeľoch a masážach, ktoré boli pre staroveký Rím charakteristické. Aromaterapii v tomto období však chýbali akékoľvek vedecké podklady o jej pozitívnych účinkoch.

Vedecké dôkazy začali náhodou

Tie sa začali skúmať až oveľa neskôr, v priebehu 19. storočia, dá sa povedať, že úplnou náhodou, keď sa istý chemik pri robení pokusov v laboratóriu popálil a svoju ruku inštinktívne strčil do najbližšej tekutiny – levanduľového oleja. Prekvapenie prišlo, keď zistil, že rana sa mu nezapálila, ba čo viac, hojila sa veľmi rýchlo. Tu boli položené základy aromaterapie takej, ako ju poznáme my.

aromalampy

Aromalampy, ktoré dostanete v obchodoch dnes

Aromaterapia a aromalampy dnes

Do sveta sa rozšírila vo väčšej miere v minulom storočí, okolo 70. a 80. rokov, kedy sa začali vyrábať a predávať vo veľkom rôzne aromalampy a spolu s nimi aj esenciálne oleje do nich. Dnes si tak účinky aromaterapie môžete vyskúšať veľmi jednoducho a pohodlne aj u vás doma!

Karin

Pridaj komentár