Baví vás archeológia? Navštívte mesto Side

Mestečko Side s necelými 20 tisíc obyvateľmi sa nachádza na tureckom pobreží Stredozemného mora. Nie tak dávno len malá rybárska dedinka, je dnes jedno z najobľúbenejších rekreačných a turistických stredísk v Turecku. Podstatná časť starej časti sa nachádza na malom polostrove. Mestečko Side si podľa legendy vybrali ku svojim schôdzkam tiež Marcus Antonius a Kleopatra. Početní dovolenkári a turisti môžu obdivovať starobylé pamiatky v historickom centre mesta.

Side

Obdivovať  je tam toho skutočne dosť.

Side mesto granátových jabĺk

Side sa nachádza 25 km východne od archeologického náleziska v Aspendos. Názov mesta nebol celkom objasnený, najčastejšie sa odvodzuje od významu „granátové jablko“, ktoré sa tu pestovalo. Založené bolo v siedmom storočí pr. Kr. Svojho vrcholu dosiahlo počas 2. st. po Kr., kedy tu kvitol obchod s otrokmi. Za doby Rimanov došlo k úpadku mesta, ktoré bolo zavŕšené v čase príchodu Arabov.

Archeologická lokalita Aspendos

Aspendos leží v úrodnej oblasti, ktorá bola v dávnych dobách nazývaná Pamfýlia. Už samotná cesta do Aspendu je zaujímavá, lemujú ju rozsiahle bavlníkové plantáže a pohorie Taurus. História Aspendu siaha až do čias Chetitov, svoju veľkú bitku tu v 5. st. pr. Kr. zviedli Gréci a Peržania, za vlády Marka Aurelia (160 – 180 po Kr.) bolo v Aspende postavené divadlo, ktoré je najkrajšiou zachovalou pamiatkou. Divadlo prešlo rozsiahlou rekonštrukciou. Okrem divadla sa dochovali aj pozostatky starých víl, štadiónu, agory a baziliky.

Side

Čarovné miesta.

Historická časť mesta Side

Za mestskými antickými hradbami sa nachádza stará historická časť mesta Side. Dostanete sa sem po ceste cez mestskú bránu neďaleko otogaru. V blízkosti brány sa kedysi nachádzala okrasná fontána, do ktorej bola privádzaná voda oblúkovým akvaduktom z rieky Manavgat. Zo studne potom voda pritekala potrubím do jednotlivých domácností. Ak budete pokračovať po ceste smerom k centru, prvé významnejšie pamiatky ktoré uvidíte, sú agora a múzeum. Je to práve ono miesto, na ktorom sa v čase nadvlády Rimanov v Side konali trhy s otrokmi.

 

Petra

Pridaj komentár