Chrániče – šport bez zbytočného rizika

Chrániče

Šport pre zdravie

Šport a telesná aktivita sú pre človeka veľmi potrebné, pomáhajú odbúravať stres, udržiavajú  stabilnú hmotnosť aj duševnú rovnováhu, znižujú riziko obezity, chránia nás pred srdcovo–cievnymi chorobami (napr. vysoký krvný tlak) a celkovo posilňujú srdce aj celý organizmus človeka. Pre zdravé srdce sú najlepšie vytrvalostné športy ako napr. plávanie, behanie,  rýchla chôdza či  jazda na bicykli. Či už sa rozhodnete pre šport kolektívny, individuálny, letný či zimný je veľmi dôležité zadovážiť si nielen vhodnú obuv a oblečenie, ale aj chrániče.

Chrániče pre kolektívne športy

Pri kolektívnych športoch (napr. futbal, hádzaná, volejbal) sa používajú najmä chrániče holennej kosti a členkov, rukavice a chrániče na kolená či lakte. O niečo náročnejšia je výstroj pre hokejistov, ktorá musí obsahovať helmy, chrániče holene, členkov, hrude, lakťov, kolien, zubov a aj suspenzory.

Chrániče

Pri zimných športoch sú chrániče nutnosťou

Zimné športy

Keďže v tomto zimnom období sú aktuálne najmä zimné športy, ako napr. lyžovanie či snowboarding, je dôležité nepodceniť  vhodnú výbavu a správne chrániče ani pri týchto druhoch športu. Práve zvýšený počet úrazov na lyžiach či snowboarde je alarmujúci. Podieľa sa na tom nielen zvyšujúci sa počet lyžiarov a snowboardistov na zjazdovkách či tvrdý povrch zjazdoviek vplyvom umelého zasnežovania, ale aj neuvážené a riskantné správanie a nedostatočná výbava športujúcich. Dôležitým ochranným prvkom pri lyžovaní a  snowboarde je samozrejme prilba či okuliare, ale aj chránič chrbtice, na ktoré sa žiaľ často zabúda.

Ostatné športy

Chrániče sú potrebné aj pre športy ako sú jazdectvo, horolezectvo, atletika či dokonca bojové umenia (napr. karate alebo šerm).

Azda najdôležitejšie je nájsť si ten správny šport, ktorý vám bude prinášať radosť a potešenie. Na začiatku buďte trpezliví a svoje sily nepreceňujte, organizmus si musí zvyknúť na novú záťaž. Dôležitá je pravidelnosť a vytrvať, výsledky sa dostavia už po niekoľkých týždňoch v podobe zlepšenej kondície. Pri žiadnom športe  však nezabúdajte chrániť svoje zdravie a používať na to určené chrániče, pretože by malo platiť pravidlo:

,,Športom ku zdraviu a nie k trvalej invalidite. “

Dada

Pridaj komentár