Čistenie jazierka – aké sú možnosti?

čistenie-jazierka

Čistenie jazierka v záhrade

Záhradné jazierko je obľúbeným doplnkom záhrady pri rodinnom dome. Ide o estetický prvok, ktorý záhrade dodáva príjemnú, pohodovú atmosféru. Aby sme ho však mohli za estetický prvok považovať, jazierko musí byť pekné a hlavne čisté. Čistenie jazierka, je preto dôležitý úkon, na ktorý netreba zabúdať.

Biologické čistenie jazierka

Čistenie jazierka môže byť biologické, teda keď necháme čistenie iba na rastliny v jazierku, pomocou filtra, alebo kombináciou oboch možností. Vodné rastliny okrem toho že v jazierku pekne vyzerajú, majú schopnosť filtrovať vodu. Z vody odoberajú nadbytočné živiny, čo zamedzuje rozširovaniu rias. Listy rastlín taktiež spotrebúvajú fosfát, produkujú kyslík, vďaka čomu je kvalita vody výrazne vyššia. Ich prítomnosť v jazierku je teda veľmi dôležitá. Aby však svoju úlohu mohli plniť, treba sa o ne starať, odstraňovať odumreté časti a koncom jari a leta ich zostrihať.

Vodné filtre

Existuje mnoho typov filtrov, ktoré fungujú na rôznom princípe a využívajú rôzne druhy filtračného materiálu. Ich úloha je však v podstate rovnaká, a to čistenie jazierka od všetkých nečistôt. Nečistoty v jazierku ako rozkladajúce sa riasy, či listy zo stromov, rybie výkaly, neskonzumovaná potrava a podobne, zle vplývajú na zdravie rýb. Voda je špinavá a vytvára zlý dojem.

Čistenie jazierka pomocou zeolitu

Veľmi výhodným a úsporným riešením na čistenie jazierka, je využitie prírodného materiálu, zeolitu. Je to hornina, z ktorej sa najviac využíva v nej obsiahnutý minerál klinoptilolit. Tento porézny minerál, tvorený mikrodutinkami a tunelmi funguje ako sorbent, schopný do seba adsorbovať látky v pevnom, plynnom i kvapalnom skupenstve. Používa sa do filtra ako náhrada filtračného materiálu a jeho úlohou je adsorbovať škodlivé látky obsiahnuté vo vode. V dutinkách minerálu sa nachádzajú katióny vápnika, horčíka a magnézia, ktoré uvoľňuje a mení ich za amoniak z vody. Zeolit okrem taktiež pohlcuje zápach, a reguluje hodnotu pH vody na prijateľnú. Čistenie jazierka pomocou zeolitu je úsporné preto, že zeolit nasiaknutý amoniak je možné zregenerovať ponorením na 24h do slanej vody a následným opláchnutím. Takýto zeolit je možné na čistenie využiť znova a znova.

zeolit

Využitie zeolitu aj na čistenie jazierka

Sana

Pridaj komentár