Moto čizmy slúžia pre ochranu, nie imidž

moto-cizmy

Moto čižmy – moto turistické

Motorkári vedia z vlastnej skúsenosti, že keď jazdia na motorke a chcú sa niekde zastaviť, či už na obed, drink, vybaviť nejakú záležitosť a podobne, ako prvé si vždy zložia helmu, rukavice, bundu. No čo si zo seba dole nedávajú sú moto čižmy. Preto je dôležité aby moto čižmy boli uspôsobené nie len na jazdu, ale aby boli pohodlné aj pri chôdzi.

Moto čižmy kupujte s rozumom

Moto čizmy alebo moto obuv teda musia spĺňať určité kritériá. V prvom rade moto čižmy slúžia na ochranu nôh a chodidiel počas jazdy. A to nezáležiac na tom, či jazdíte na crossovej, enduro, cestnej či inej motorke. Zranenie nohy alebo chodidla je totiž pri nehodách na motorke veľmi časté. Hoci kvalitné moto čižmy nie sú najlacnejšou záležitosťou, investovať do nich sa naozaj oplatí. Vyrábajú sa totiž z kvalitného materiálu, zošitého pevnými švami, ktoré držia pevne pokope. Nesnažte sa preto ušetriť tým, že si kúpite obyčajné čižmy. Ak nemáte veľký rozpočet, kúpte si lacnejšie moto čižmy. Aj tie vaše nohy ochránia viac ako obyčajná obuv. Okrem toho, moto čižmy majú niektoré detaily, ktoré možno na prvý pohľad neuvidíte, no prispievajú k ochrane nohy. Je to napríklad výstuž členkov, kovová špička, podošvy odolné voči oleju, ktoré zabraňujú šmyknutiu, dvojmo alebo trojmo prešité švy a pod.

Na čo sa zamerať

Správne moto čižmy, by mali byť trochu vyššie – teda tak, aby siahali minimálne nad členok. Ten musí byť pevný, aby ste mali na motorke väčšiu stabilitu. A hlavne členok je kĺb, ktorý mierne vytŕča, a pri páde a kĺzaní si ho bez ochrany môžete ľahko poraniť. Materiál je taktiež veľmi dôležitý. Čižmy sa väčšinou vyrábajú z hrubej kože, v niektorých miestach dokonca z dvojitej vrstvy, ale tiež zo špeciálneho textilu, ktorý je navyše priedušnejší. Niektoré moto čižmy majú aj plastové „klzáky“ zabraňujúce poraneniu pri páde. To, či je noha v čižme pevná, závisí aj od zapínania. Niektoré čižmy majú šnúrky, ktoré si utiahnete podľa potreby, no nevýhodou je, že sa počas jazdy môžu rozviazať. Preto lepším riešením, poskytujúcim väčšiu istotu sú pracky, ktoré si tiež viete prispôsobiť. Dôležité sú aj podošvy, ktoré by mali byť protišmykové a odolné voči oleju. Kvalitné moto čižmy majú veľa ochranných prvkov, záleží od druhu a ceny. Nezabúdajte ani na správnu veľkosť.

moto-cizmy

Moto čižmy Fox pre najnáročnejších

Mato

Pridaj komentár