Druhy pánskych košieľ z hľadiska materiálu a vzoru látky

Materiál

Pri materiáli košieľ je dôležitá farba, vzor a čistá bavlna vs. zmes rôznych tkanín.

Farba

Pánske košele

Klasické biele košele sú nadčasové

Farba pánskej košele je to prvé, čo si každý všimne. Biela „farba“ je tou najčastejšou a z dobrého dôvodu. Historicky to ovládlo scénu a spočiatku to bola jediná voľba pre pánov. Z dôvodu rýchleho ušpinenia, boli biele pánske košele nosené len príležitostne. Neskôr Angličania zaviedli farby a vzory na pánske košele, najmä pre tých pracujúcich na vidieku a neskôr sa stali aj módnymi. Dodnes však biele pánske košele majú svoje miesto najmä pri formálnejších udalostiach.

Po bielych košeliach sú druhé dominantné modré. Ostatné farby ako ružová a fialová pokračovali, avšak tieto farby je potrebné vhodne zvoliť – aby pozitívne vynikli, môžu ich nosiť páni, ktorým jednotlivé farby sedia k farbe pleti, očiam a vlasom.

Vzory

pánske košele

Moderná pánska košeľa

Najjednoduchší vzor je žiadny. „Čisté“ košele akejkoľvek farby umožňujú zvýrazniť inú časť oblečenia – či už kravatu, vestu, nohavice či pánsku obuv. Niekedy sú pánske košele ozvláštnené vzorom len na golieri.

Pásiky sú menej formálne ako jednofarebné/“čisté“ pánske košele. Mnohí muži nemôžu nič pokaziť modrou košeľou s bielymi pásmi, no tí, ktorým sa to hodí, môžu experimentovať aj s rôznymi inými farbami. Mnohí muži nevedia správne zladiť pásikavé košele so prúžkovou/vzorovanou kravatou. Pravidlom, ktorého by ste sa mali držať je, že vzdialenosť medzi prúžkami (a hrúbka prúžok) by mala byť rôzna na košeli ako na kravate. Inak budete mať optickú ilúziu pohybu.

Štvorcový vzor je najležérnejší. Hoci sa niektoré štvorcové pánske košele môžu nosiť aj so sakom a s kravatou, dôležité je pamätať si – nemiešať rovnaké vzory (teda rovnaké štvorce na košeli a na kravate či saku) a v žiadnom prípade si neobliekať štvorcovú košeľu pri stretnutí napr. s kráľovnou Anglicka. 🙂

Čistá bavlna vs. zmes tkanín

Pánske košele

100% bavlna – vždy si zistite na visačke o aký materiál ide a ako ho správne prať

Táto „bitka“ už trvá nejaký čas. Na jednej strane máte tých, ktorí hovoria, že bavlna je kráľovná a nikdy by ste nemali robiť kompromisy. Iní argumentujú, že pri správnej zmesi tkanín je to správny kompromis a existujú mnohé výhody ako nekrčivosť alebo lepšie odparovanie vlhkosti a potu. Ja si myslím, že záleží na vašich vlastných potrebách a danej situácii. Pri nakupovaní sa riaďte aj svojimi pocitmi.

Pánske košele

Pánske košele patria do šatníka každého muža. Aj keď si to jeho práca nevyžaduje, určite sa ocitne v situáciách, ktoré si košeľu (či už formálnu alebo ležérnejšiu) vyžadujú.

Gabika

Pridaj komentár