Okrasné záhrady – sen, ktorý si môžete splniť

záhrady

Nádherné záhrady nemusia byť iba vašim snom, stačí sa inšpirovať!

Štýlové a dokonalé okrasné záhrady sú snom mnohých majiteľov rodinných domov. Dokonalá okrasná záhrada by mala dotvárať okolité prostredie rodinného domu a harmonizovať s ním a ak ju ešte navyše dokážeme zrealizovať tak, aby bola nenáročná na údržbu, máme naozaj vyhraté. Žiadna záhrada sa samozrejme bez určitej starostlivosti nezaobíde, ale premysleným výberom rastlín a dokonalým usporiadaním môžeme náročnosť údržby značne minimalizovať.

Záhradné inšpirácie

Základom okrasných záhrad je dokonale udržiavaný trávnik, kvetinové záhony, solitéry zaujímavých tvarov, prípadne jazierko. Avšak, skôrako si budete môcť túto krásu vychutnať z pohodlia vašej terasy či altánku, musíte si presne naplánovať celú realizáciu záhrady. Nezabudnite ani na závlahový systém, spevnené plochy a chodníky či osvetlenie.

Skvelé nápady, rady a inšpirácie nájdete aj na internete, prípadne v odborných časopisoch, ale najlepšie a najodbornejšie  vám s vytvorením novej okrasnej záhrady môžu pomôcť  šikovní záhradní architekti a firmy, ktoré sa zaoberajú projekciou a realizáciou záhrad.

Realizácia okrasnej záhrady na kľúč

Okrasné záhrady na kľúč realizované profesionálnym tímom zahŕňajú obhliadku a zameranie pôvodnej záhrady a vypracovanie návrhu – projektu na základe vzájomného rozhovoru a požiadaviek budúcich majiteľov. Po odsúhlasení projektu prichádza na rad aj vypracovanie finančného rozpočtu a nakoniec samotná realizácia okrasnej záhrady.

Najlepším obdobím na založenie záhrady je najmä jar, kedy je dostatočne veľký výber záhradného sortimentu a čerstvo zasadené rastliny nemôže ohroziť mráz a ani veľké horúčavy, prípadne je vhodná aj skorá jeseň.

záhrady

Vytvorenie záhrady svojpomocne nemusí byť vôbec zložité…

Záhrada svojpomocne

Ak ste sa rozhodli založiť si záhradu predsa len svojpomocne, pokúste sa vytvoriť vlastný návrh a všetko nakresliť na papier (napr. veľkosť trávnikovej plochy, tvar chodníkov aj kvetinových záhonov a pod.), na základe tohto návrhu si potom pripravte nákupný zoznam aj finančný limit. Pri výbere drevín, kríkov a trvaliek vždy berte do úvahy, aký typ pôdy potrebujú a tiež ich nároky na svetlo. Nestačí si totižto rastliny vyberať len podľa toho, ktoré sa vám páčia, ale predovšetkým je potrebné ich vyberať tak, aby sa im páčilo na mieste, kam ich zasadíte.

Dada

Pridaj komentár