Ako sa vyvíjali pánske tričká?

Zdá sa, že pánske tričká sa od ich vzniku okrem dizajnu takmer vôbec nezmenili. Strih ostal nezmenený aj ich využitie, no práve dizajn je to, čo pánske tričká predáva.

Pánske tričká boli a niektoré aj dodnes sú súčasťou pánskej spodnej bielizne. Postupom času sa vďaka svojej pohodlnosti začali nosiť aj ako vrchný kus oblečenia. Vtedy sa okrem klasických bielych začali vyrábať aj farebné a neskôr dokonca aj s obrázkami a rôznymi nápismi či motívmi. Zistilo sa, že pánske tričká sú univerzálne, pohodlné a hlavne veľmi praktické. Po tom, ako si ľudia mali právo povedať svoj názor aj na verejnosti, začali byť tričká novou formou prejavu a platí to dodnes.

Pánske tričká s nápisom

Potlačené pánske tričká s rôznymi nápismi sa tešia veľkej obľube.

Samozrejme, môžeme rozdeliť pánske tričká do niekoľkých kategórií ako napr.:

  • podľa rukávov – tričká s krátkym a dlhým rukávom;
  • podľa využitia – pánske tričká tzv. basic (väčšinou čisto biele, čierne a šedé určené na nosenie miesto nátelníka), športové tričká s elastického materiálu, ktoré sú priedušné a rýchloschnúce, tričká na každodenné nosenie, či tričká na spanie;
  • podľa výstrihu okolo krku – pánske tričká s okrúhlym, s V-čkovým a tričká s hlbokým výstrihom;
  • iné – pánske polo tričká s golierom a tromi gombíkmi alebo s malým vreckom na hrudi, či tričká s kapucňou a vreckami.

Pravdou však je, že každý muž na svete vlastní nejaké tričká. Je to najzákladnejšie vybavenie oblečenia každého muža. Páni nosia tričká do práce, do mesta, k večeri, na pivo, používajú ich na šport, proste kedykoľvek a kdekoľvek.

Hitparáda pánskych tričiek v rokoch

  • 50 roky – pánske tričko bolo určené len na domáce nosenie, prípadne ako súčasť pracovného oblečenia pre robotníkov.
  • 60 roky – niektorí mladíci, ktorí chceli rebelovať nosili tričká k nohaviciam s trakmi. Stále to boli však len biele tričká a nepovažovali sa za vhodný kus vrchného oblečenia na verejnosti.
  • 70 roky – priniesli éru hippies a pánske tričká dostali nový dizajn. Rôzne farby, vzory (zväčša kvety, kruhy a vlnky). Niektoré tričká mali skrátený strih, kedy končili niekde nad pupkom a áno, nosili ich aj páni.
  • 80 roky – priniesli hlavne veľa neónových farieb v štýle disco. Nebolo výnimočné tiež vidieť pánov s rôznymi priesvitnými a sieťkovanými tričkami.
  • 90 roky – sú rokmi rocku a punku. Preto prevládala hlavne farba čierna a tričká s dizajnom roztrhaných obnosených vecí, prípadne kožených. Pre ne-punkáčov však prevládali farebné pánske tričká s rôznymi geometrickými tvarmi a abstraktnými vzormi. Obľúbené boli aj plecné vypchávky.
Biele tričká pre pánov

Nie je pravda, že čisté – biele pánske tričko už nie sú v móde.

Po roku 2000 sa nosí takmer všetko. Konkrétne hitom minulého leta bolo pánske tričko s kravatami alebo oblekovými vestami, a hitom dovoleniek 2016 sú pánske tričká predĺžené po stehná. Čo sa dizajnu a farieb týka, nájdete všetko. A ak nie, tak si to necháte vytlačiť na jednofarebné tričko v niektorej z predajní.

Mato

Pridaj komentár