Fasáda domu – vyberajte ju pozorne!

Určite ste sa už neraz stretli s prípadom, kedy ste obzerali domy v neznámej štvrti a pri skutočne krásnych sa zrazu objavil jeden alebo aj viac domov, ktoré pôsobili nevkusne. Problém nebol vo výbere okien, ani strešnej krytiny, ba dokonca ani v okolí domu. Problémom bola jeho fasáda. Žiaľ mnoho ľudí si neuvedomuje, že výber fasády domu v obrovskej miere ovplyvňuje jeho celkový vzhľad, pričom stačí nešťastný výber farby a dom bude pôsobiť ako päsť na oko. Fasáda domu by mala byť prispôsobená svojmu okoliu, čo v preklade znamená, že by mala ladiť nielen s materiálmi a farbami na celom dome, ale aj s jeho okolím – záhradou, terasou či dokonca so susednými domami.

fasáda domu

Pekné bývanie

Fasáda domu a jej úloha

Fasáda domu plní hneď dve funkcie a to nielen estetickú, ale aj funkčnú. Fasáda je totiž akýsi kabát domu, ktorý ho má ochrániť pre nepriazňou počasia a to najmä pred dažďom, snehom či slnkom. Vyberajte preto svoju fasádu pozorne a uvedomte si, že ju nevyberáte na 5 ani desať rokov, ale minimálne na 20 rokov, takže voľte dlho trvácny materiál a neutrálnu farbu, na ktorú sa budete spokojne pozerať aj po dlhšom čase. Fasáda domu navyše pomáha k energetickej stálosti domu a má vplyv aj na akustiku vnútorného priestoru. Dnes už máte na výber množstvo fasádnych materiálov a hoci ľudia najčastejšie volia omietku, fasáda môže byť aj drevená, tehlová či kamenná – teda vo forme obkladu.

fasáda domu

Fasáda domu – správne zvolené farby oceníte na pár desiatok rokov

Fasáda domu – výber vhodného odtieňa je základ!

Samozrejme nielen samotný materiál fasády, ale aj jej farba je nesmierne dôležitá. Snažte sa voliť neutrálne odtiene v jemných farbách ako je napríklad sivá, béžová, olivová alebo biela, pretože takéto farby sú nadčasové a budú sa vám páčiť aj za 10 či 20 rokov. To sa o krvavo červenom alebo neónovo zelenom dome povedať nedá, však? Fasáda domu musí byť farebne zladená aj s ostatnými prvkami na dome a to tak s farbou okien a dverí ako aj so strešnou krytinou a inými detailami. Ak je vašou voľbou drevená fasáda, dbajte na to, aby odtieň dreva ladil s inými drevenými prvkami a predovšetkým vyberajte kvalitný druh dreviny, ktorá je odolná voči nepriazni počasia a dlho vydrží.

Natali

Pridaj komentár