Kuše sú chladné strelné zbrane

Od dávnych vekov bol hnacím pudom primitívnych ľudí rozmnožovať sa a prežiť. Prežitie človeka záležalo okrem iného aj na jeho potrave, ktorú si musel obstarať. V praveku sa ľudská spoločnosť delila do dvoch skupín, a to na zberačov plodov a lovcov. Úlohou lovcov bolo pomocou primitívnych zbraní (akými sú aj prvé kuše) loviť divo žijúcu zver. Prelomovou vymoženosťou, ktorá veľmi napomohla s úspešnejšiemu loveniu divej zveri, bolo vynájdenie a používanie luku.

kuše

Historická kuša

Primitívne luky sú predchodcami kuší

S príchodom doby bronzovej človek začal rozširovať svoje teritóriá a stretávať iné národy. Objavovali sa prvé krvavé konflikty a luk nadobudol nové využitie, a to okrem lovu aj k boju. Každý národ, používajúci luky, si ich prispôsobil k svojmu vlastnému použitiu. Od anglických dlhých lukov, známych pre ich smrtonosnú presnosť a ďaleký dostrel, až po Hunov a ich zakrivené jazdecké luky prispôsobené na streľbu zo sedla bežiaceho koňa. Bojové taktiky a technológie sa v priebehu ďalších storočí neustále vylepšovali. Človek potreboval stále kvalitnejšiu obranu. Vznikol kalený pancier, ktorý konvenčné luky nedokázali preraziť. Postupne sa oproti tejto zbrani ukázali omnoho efektívnejšie ázijské kuše.

kuše

Moderná novodobá kuša

Prvé kuše mali tetivu z konských vlasov

Prvé kuše mali drevené lučisko a tetivu z konských vlasov. Takáto kuša sa dala naťahovať ručne. Strelec si oprel nohu do oka na začiatku kuše a pomocou sily nôh natiahol tetivu až k poistke. Postupným zosilovaním pancierov sa museli vylepšiť aj tieto. Pridaním kovových plátov na vonkajšiu stranu lučiska sa nielen zväčšila prieniková sila, ale aj dostrel sa niekoľkonásobne zväčšil. S týmito výhodami sa však mnohonásobne zväčšila aj sila naťahovania a preto sa tieto zbrane nedali naťahovať ručne.

Napínanie kuší pomocou kladiek

K naťahovanie tetivy slúžil takzvaný napinák, ktorý sa umiestnil na pažbu zbrane a pomocou kladiek a pák natiahol tetivu až k poistnému kolíku. Tento druh napinákov sa používa doteraz. Dnes sa kuše vyrábajú z kvalitných kompozitových materiálov a ich dizajn sa zmenil z vojenských účelov na účely lovecké.

Silly Billy

Pridaj komentár