Fasáda domu je oveľa viac ako len obľúbená farba

Pre mnohých predstavuje fasáda domu len voľbu konkrétneho farebného odtieňa, najlepšie v niektorej z obľúbených farieb, ktoré práve preferujeme. Aj keď je aj estetická stránka výberu fasády domu a teda aj voľba farebného náteru rodinného domu veľmi dôležitá (a verte, že nie vždy je vaša obľúbená farba práve tým najlepším riešením) predsa len existujú oveľa dôležitejšie kritériá, ktorými sa pri výbere kvalitnej fasády domu musíme riadiť. V prvom rade je dôležitý podklad, na ktorom bude fasáda domu, teda omietka, fasádne farby, prípadne drevený alebo kamenný obklad umiestnený, ale svoju úlohu pri výbere fasády zohráva aj celkový architektonický vzhľad domu, napr. presah strechy, orientácia na svetové strany a samozrejme vek nehnuteľnosti.

Fasádna omietka je oveľa viac ako len farebná úprava vonkajších stien

Každá fasádna omietka má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sú rozhodujúce pre voľbu tej správnej fasády vzhľadom na podklad, na ktorý bude omietka nanášaná. Vybrať si môžete rôzne fasádne omietky silikátové, akrylátové, silikónové alebo minerálne. K najlacnejším variantom patria akrylátové omietky. Sú však náchylnejšie na znečistenie a majú nižšiu paropriepustnosť aj farebnú stálosť. Naproti tomu, napr. silikátová omietka má schopnosť udržať si krásny farebný vzhľad aj napriek nepriaznivým vonkajším vplyvom, je odolná voči vode, znečisteniu a má aj vyššiu paropriepustnosť , ale za akrylátovou omietkov výrazne zaostáva v krytí trhlín a povrchových nedokonalostí, napr. pri starších domoch. Ak hľadáte skutočne vysokú kvalitu, odolnosť a dobré krycie schopnosti aj za cenu vyššej investície, potom za zváženie určite stojí silikónová omietka. Rozhodnite sa naozaj zodpovedne a správne, nevyberáte si predsa záhradný nábytok na niekoľko sezón, ale fasádu domu, ktorá vám bude slúžiť celé roky a za každého počasia.

fasada

Fasáda domu sa skladá z viacerých faktorov.

Moderná odvetrávaná fasáda domu

Veľmi populárna je momentálne výstavba pasívnych a energeticky úsporných rodinných domov, kde aj fasáda dostáva úplne iný pohľad a nové riešenia, akým je napríklad aj odvetrávaná fasáda domu.  Odvetrávaná fasáda domu výrazne prispieva k zlepšeniu vnútornej klímy pasívneho domu, tlmí teplotné rozdiely v zime a v lete a na jej realizáciu máte možnosť výberu rôznych materiálov, napr. hliník, sklo, kameň, keramika, drevo či plast.

fasada domu

Moderné fasády domu využívajú rôzny materiál. Od skla až po drevo.

Dada

Pridaj komentár