Grécko je spájané z najznámejším symbolom

Grécke mesto Olympia je už viac ako tisíc rokov spájané so zrodom Olympijských hier. Tu sa stále zapaľuje a odtiaľ sa prináša olympijský oheň do usporiadateľskej krajiny dnešných novodobých OH. Toto miesto je preto z historického hľadiska veľmi významné a pre návštevníkov krajiny Grécko turisticky zaujímavé. Olympia leží asi 30 km na juh od mesta Pyrgos v centre regiónu Elida. Prehliadka lokality sa zvyčajne začína v miestnom múzeu, kde sú vystavené  pozostatky z výzdoby hlavného chrámu boha Dia, socha bohyne víťazstva Niké, tak i slávna socha Apollóna nesúca malého Dionýza a mnoho ďalších exponátov. Pri vstupe do areálu sa návštevníci dostanú na „svätú cestu“, ktorou prechádzali starovekí atléti smerom k štadiónu.

Grécko

Grécko žilo olympiádou už tisícročia dozadu.

Päť kruhov symbolizuje aj Grécko

Vznik olympijských hier a ich história je plná mytológie a mýtov. Podľa historických záznamov však prvé hry vznikli až v roku 776 p. n. l. Od tohto dátumu počítali Gréci svoj letopočet. Vždy udávali, v koľkom roku ktorej olympiády sa tá či oná udalosť prihodila. Počas hier ustávali medzi gréckymi obcami vojnové konflikty. Pretekári sa pripravovali na hry deväť mesiacov vo svojich materských obciach, posledný mesiac potom priamo v Olympii. Hry sa konali v čase splnu, koncom augusta alebo začiatkom septembra. Časom sa rozrástli v päťdňové až sedemdňové športové slávnosti.

grécko

Mesto Olympia a Grécko stoja za vznikom olympijský hier.

Olympia ako posvätné miesto Grécka

Cenou za víťazstvo bola ihneď po skončení súťaže palmová ratolesť, po ukončení hier olivový veniec aj právo dať si postaviť sochu v Olympii alebo kdekoľvek inde na území vtedajšieho Grécka. Od 5. storočia p. n. l.  sa na program hier dostávali aj múzické súťaže – hudba, spev, recitácia. Každý súťažiaci sa zúčastnil hier sám za seba, ale mnohé grécke obce začali čoskoro prejavovať veľký záujem o spoločnú účasť. Vďaka konania a tradíciám olympijských hier si mesto Olympia získalo štatút posvätného mesta, a preto nebolo nikdy nútené čeliť nepriateľskému obliehaniu či útokom.

Milos

Pridaj komentár