Indukčné varné dosky

Každý pozná klasické elektrické či plynové varné dosky, ktoré sa používajú na varenie už desaťročia. Za ten čas sa veľmi nezmenili, teda okrem dizajnu a niekoľkých technologických vylepšení. Stále síce majú väčšinový podiel na trhu, no postupom času sa aj ten zmenšuje. Je to hlavne kvôli vzniku nových, lepších technológií, ktoré ponúkajú spotrebiteľom také výhody, ktoré klasické varné dosky nedokážu zaručiť. Bezpochyby je najznámejšou a zatiaľ najdostupnejšou variantou elektrickej alebo plynovej varnej dosky sú indukčná varná doska. Má oproti tým klasickým varným doskám podstatné výhody. Podobne ak bola pred niekoľkými desaťročiami hitom mikrovlnná rúra, v súčasnosti sa dostávajú do popredia indukčné varné dosky. Našťastie je dnes v ponuke na trhu dostatok modelov, aby ste si mohli vybrať ten správny. Ale keďže nie je každý odborník na fyziku, bolo by dobré si trochu vysvetliť,

ako taká indukčná doska funguje:

V podstate indukcia nie je nič zložité. Ide o jednoduchý fyzikálny princíp, keď sa pri zmene elektrického poľa vytvára magnetické pole podobne, ako sa pri zmene magnetického poľa vytvára elektrický prúd. Zapnutím indukčnej dosky sa teda vytvorí magnetické pole. Toto pole pôsobí priamo na kovové dno a steny hrncov a iného riadu a tým ich ohrieva. Neprichádza pritom k zbytočnému úniku tepla, ako napríklad pri používaní plynovej varnej dosky. To je jedna z výhod, ktoré indukčná varná doska má.

indukčné varné dosky

Modernejšia indukčná varná doska

Výhody a nevýhody

Povrch indukčnej varnej dosky je vyrobený zo sklokeramického materiálu. Jeho výhodou je to, že sa pri varení neohrieva, takže sa nemusíte báť, že sa vám niečo pri varení alebo vyprážaní pripáli na povrchu dosky. Samotné čistenie a údržba indukčnej dosky je jednoduchá. V prípade, že niečo rozlejete, rozsypete, alebo vám niečo náhodou vykypí, stačí použiť obyčajnú vlhkú hubku alebo trochu saponátu a povrch bude znovu čistý. Čistota povrchu je dôležitá aj kvôli správnemu chodu.

Pritom sa nemusíte obávať, že sa popálite, lebo povrch si udržuje izbovú teplotu. Tým pádom je zaručená bezpečnosť pri varení. To je ďalšia výhoda indukčnej varnej dosky. Aj preto ju vyhľadávajú najmä rodičia malých detí, ktorí sa tak už nemusia obávať, že by si ich ratolesti mohli nejak ublížiť. Indukčná varná doska zohrieva jedlo rýchlejšie ako klasické plynové či elektrické varné dosky. Dokázal to napríklad aj experiment s ohriatím pol litra mlieka. Výsledok?

  • elektrická varná doska – 5 minút 32 sekúnd
  • plynová varná doska – 4 minúty 48 sekúnd
  • indukčná varná doska – 4 minúty 10 sekúnd

Ak k tomu prirátame bezpečnosť, nemal by byť problém sa rozhodnúť, ktorý spôsob ohrievania je výhodnejší.

indukčné varné dosky

Indukčné varné dosky sú superbezpečné

Efektívna úspora energie

je zabezpečená vďaka rýchlosti ohrevu a minimálnemu úniku tepla. Ohreje sa totiž iba miesto na povrchu dosky, kde bol položený hrniec či panvica. A to len trochu a na krátko. Ide až o 40% percent nižšiu spotrebu energie oproti klasickým spôsobom ohrievania. Vďaka využitiu moderných technológií je ovládanie dosky jednoduché a bezpečné. Ovláda sa najčastejšie dotykovými senzormi, ktoré sú umiestnené najčastejšie po okrajoch dosky, alebo v stredovej zóne. Tam si môžete sami jednoducho nastaviť teplotu a miesto ohrievania. Netreba zabudnúť ani na dizajn, veď kto by nechcel mať sporák, ktorý sa svojim tvarom, farbou a materiálom hodí práve do jeho kuchyne. Indukčné varné dosky túto výhodu ponúkajú.

Samotný princíp fungovania indukčnej varnej dosky je jednoduchý, preto je len málo možností, ako sa môže pokaziť. Pri správnej údržbe môže mať indukčná doska dlhú životnosť a tým znížiť jednu z mála nevýhod, ktorou je vyššia cena. Okrem o niečo vyššej ceny je menšou nevýhodou nutnosť používať nádoby, ktoré sú z vodivého materiálu. Môže ísť o nerezové nádoby, ktoré musia mať aj vnútrajšok z nerezu, ale aj keramické či medené nádoby. Na varenie na indukčnej doske sa nehodí riad z hliníka alebo varného skla, pretože sa nevytvára elektrický náboj. Nehodí sa ani nerezový riad, ktorý je na povrchu potiahnutý hliníkom. Najlepšie je pri výbere riadu skontrolovať či je označený ikonkou indukčnej cievky. Ak ste sa ešte stále nerozhodli, čo je pre vás výhodnejšie, nechajte si radšej poradiť od odborníkov priamo pri nákupe. Môžete sa tak vyhnúť zbytočnému mrhaniu peniazmi a časom. Výber je na vás.

Karin

Pridaj komentár