Krátka história nábytkom: komoda

Moderná komoda predstavuje skrinky s dvoma alebo viacerými šuplíkmi. Akákoľvek podobnosť so skutočnými prvými komodami je však náhodná. Čítajte ďalej a dozviete sa viac…

Komody v začiatkoch

Len nedávno, teda v 16. storočí boli komody vyrábané s malými pokladníčkami alebo zásuvkovými boxmi, uzavretými vo vnútri komody. To bol prvý krok k dnešným šuplíkom. No aj keď sa neskôr šuplíky pridali, stále to boli samostatné uzatvárateľné boxy vo vnútri komody, skôr než by mali byť potrebným kúskom tejto skladačky nábytku. Znamenalo to, že všetky samostatné boxy alebo pokladníčky boli zvlášť zatvárateľné a uložené v komode. Neskôr, aj keď sa komody vyplnili šuplíkmi úplne celé, šuplíky mali stále horný kryt alebo príklop. Až do polovice 17. storočia vyzerali komody zväčša takto.

komoda

Aj „Vintage“ komody v byte krásne vyniknú

Bielizníky a komody len pre dámy

Vzhľad a rozvoj rôznych typov nábytku boli ďaleko od elegancie a úplnosti. A pri žiadnom nábytku to neplatilo tak veľmi ako pri komodách. V ďalšom vývoji najmä na európskom kontinente začiatkom 18. storočia vznikal nový kus nábytku – bielizník. Bola to komoda, využívaná len na odkladanie dámskej bielizne. Na rozdiel od dnešnej komody, ktorá môže byť stavaná aj do výšky, bielizníky boli nízke a skôr širšie s klasickými šuplíkmi a s dvierkami na komode. Tieto bielizníky boli rozoznateľné od klasických skríň predovšetkým svojimi rozmermi. Potom boli niektoré špecifické komody na štyroch nízkych nôžkach alebo komody na vyšších nôžkach, ktoré pripomínali na prvý pohľad skôr písacie stoly. Postupne vznikali aj komínové typy komôd a stále viac sa tieto šuplíkové skrinky stávali koncipované ako kompletná jednotka. Komody mali väčšinou 7 šuplíkov – na každý deň v týždni jeden a stále sa radili k dámskemu typu nábytku či už na ukladanie šijacích/vyšívacích potrieb, bielizne, či iných osobných vecí.

komoda

Komoda ako bytový doplnok

Komoda v dnešnej domácnosti

Dnes, rovnako ako u mnohých iných typov nábytku, aj typov komôd je viac podľa svojho špecifického využitia. Komody nájdete v spálni ako bielizník, v kuchyni či jedálni ako príborník, na chodbe môže slúžiť na odkladanie pošty, kľúčov, klobúkov/čiapok, šálov/šatiek, tašiek a iných módnych doplnkov, v pracovni na pracovné potreby, dokumenty, papiere do tlačiarne, a pod.

Dada

Pridaj komentár