Ktoré rastliny sú vhodné do záhrady pre rodinu s deťmi?

Medzi najvhodnejšie rastliny do záhrady pre deti patria:

  • slnečnica by mala byť asi v každej záhrade či na každom pozemku, po ktorej pobehávajú a hrajú sa v nej malé deti. Pestujte však len zopár kusov, pretože zaberajú dosť miesta a majú dominantný charakter. Kvalitné semienka slnečníc vyklíčia asi tak za týždeň, mladé sadeničky do dvoch týždňov a pekne vysoké môžu byť približne do jedného mesiaca. Už do dvoch mesiacov nádherne rozkvitnú, za slnkom sa otáčajúci kvet sa po odkvitnutí premení na stovky slnečnicových jadier. Tie postupne koncom leta sami vyschnú. Sú jedlé, deti si ich môžu ochutnať a tiež sa od nás dozvedieť, že sú bohaté na rastlinné bielkoviny a železo. Takže hurá do záhrady a nechajte aj deťom vybrať zopár zdravých a pekných slnečnicových semien na sadbu do budúcej sezóny!
záhrady

Slnečnice do každej záhrady

  • zelený šalát je vhodná a spoľahlivá rastlina. Rastie rýchle dieťaťu doslova pod rukami či pred očami, dieťa môže veľmi rýchle vidieť zmeny a výsledky. A taktiež je to dosť vhodný spôsob, ako prilákať deti a mladých ľudí na zdravé zmiešané zeleninové šaláty. Zelený šalát má radšej trocha tienené miesta v záhradke. Prvé tri týždne by mala pôda pod nimi dostatočne vlhká. Semená sú schopné vyklíčiť do takých 7-10 dní. Pestovateľské obdobie je až 40-50 dní. S deťmi môžeme pestovať dve hlavné variety – hlávkový alebo listový šalát. Ten listový dozrieva o niekoľko dní skôr. Určite veľmi vďačná rastlina pre deti. Hurá s nimi do záhrady!
  • červená reďkovka je tiež rastlina rýchle klíčiaca (3-10dní) a má veľmi krátke pestovateľské obdobie rastu (20-30 dní). Krajec chleba s maslom a na ňom niekoľko krúžkov nakrájanej reďkovky priamo z hriadky. Navždy si to bude vaša ratolesť pamätať. A o to viac, ak ešte tá reďkovka bola vypestovaná aj s jeho pomocou.
  • zelený hrášok je skorá a rýchlo rastúca zelenina. A pre deti je skutočne zábavou a zážitkom trhať si zelené struky priamo z rastliny a pochutnávať si na čerstvom guľatom hrášku. Semenám hrášku trvá okolo 10 dní, pokiaľ úspešne vyklíčia a dozrievajú postupne zhruba do dvoch mesiacov. Zelený hrášok dáva prednosť chladnejším tieneným miestam v našej záhrade. Pestovanie hrášku je medzi deťmi veľmi populárne, je jednoduché a nenáročne, plody svojou špecifickou chuťou obľúbené. Takže hurá do záhrady aj za zeleným hráškom!
záhrady

Čerstvý hrášok patrí medzi najobľúbenejšiu zeleninu detí

  • paradajky sú asi tou najzábavnejšou rastlinou pre deti, asi hneď po chutných jahodách. Pestujú sa na priamom slnku a je rozumnejšie sú kúpiť niekde v záhradnom centre už predpestované sadenice. Nezabudnite na pevné drevené kolíky, deti vám môžu priebežne pomáhať odštikávať mladé listové výhonky a samotné rastliny priväzovať ku kolíkom. Paradajky potrebujú pôdu bohatú na kompost. Polievajte ich tesne pri zemi, listy by sa nemali dotýkať zeme a mali by byť stále suché. Samotná sezóna trvá dosť dlho (50-75 dní). Deti si ich môžu zo zábavy pestovať aj v malých debničkách niekde na terase či balkóne. Takže hurá do záhrady a nie na balkón!
  • žerucha je taktiež jednoduchá na pestovanie a viditeľná úroda je dosť skoro. A to vždy povzbudí mladých začínajúcich záhradkárov. Žerucha kvitne asi po 50 dňoch po zasadení semien do pôdy. Rastlinných druhov žeruchy je niekoľko a takmer všetky odolávajú škodcom. Má oranžové, žlté a červené kvety. Darí sa jej na slnečných suchých miestach a nevadia jej chudobnejšie pôdy. Kvety sú tiež jedlé a môžu byť pridávané do čerstvých záhradných šalátov, aj kvôli farebnému spestreniu.

Viac zaujímavých článkov o záhradách i TU.

Silly Billy

Pridaj komentár