Kvasinkové infekcie – viac než len obyčajná nepríjemnosť

Kvasinkové infekcie (mykózy) sú veľmi častým problémom hlavne u žien. Veľké percento žien v plodnom veku trpí týmto, a aj pohlavne prenosným ochorením, nazývaným aj vaginálna kandidóza. Najčastejšie postihuje sliznicu pohlavných orgánov, ale aj sliznicu pažeráka a ústnej dutiny (ochorenie môže byť také bolestivé, že je pri ňom problém vôbec jesť). Ak sa objavia príznaky ako opuch a sčervenanie slizníc vagíny s jasnými známkami zápalu, intenzívne svrbenie, biely tvarohovitý výtok a bolestivé močenie, mali by ste vyhľadať svojho gynekológa a riadne dodržať liečbu.

kvasinkova-infekce

Pri jej liečba by sa mali liečiť obaja partnery

Ako vznikajú kvasinkové infekcie?

Candida albicans je telu vlastná baktéria, ktorá sa pri zmene pH v pošve premnoží a spôsobuje spomínané kvasinkové infekcie. K premnoženiu tejto baktérie dochádza napr. pri užívaní širokospektrálnych antibiotík, ktoré potláčajú prirodzenú mikroflóru. Ďalšími dôvodmi môžu byť aj časté striedanie sexuálneho partnera, antibakteriálne mydlá, ktoré likvidujú aj telu prirodzené baktérie (nesprávna a nadmerná hygiena), stres, ktorý môže narušiť imunitný systém, hormonálna antikoncepcia a nadmerná konzumácia sladkostí. Všetky tieto veci môžu prispieť k rozvoju kvasinkovej infekcie.

Pozor na recidívu!

Kvasinkové infekcie majú sklon k recidívam, zvyknú sa často opakovať a preto je vhodné dodržiavať určité opatrenia, ak patríte k ženám, u ktorých sa tento problém vyskytuje opakovane. Napríklad nosenie klasických bavlnených nohavičiek (nie tango nohavičky), nikdy na sebe nenechávať uschnúť mokré plavky, pri praní bielizne používať vodu s vyššou teplotou ako 30°C a používať tiež špeciálne prípravky na intímnu hygienu.

V čom spočíva liečba?

Pri liečbe kvasinkovej infekcie sa používajú rôzne lokálne krémy tzv. antimykotiká a vaginálne čapíky, prípadne aj tabletky. Pri liečbe mykózy je dôležitá sexuálna zdržanlivosť a ak sa kvasinkové infekcie opakujú, je vhodné preliečiť aj partnera.

Tehotenstvo a kvasinkové infekcie

Vaginálne kvasinkové infekcie sa veľmi často vyskytujú aj počas tehotenstva, pretože dochádza v organizme ženy k hormonálnym zmenám a tým aj k zmenám v sliznici pošvy, čo má zasa vplyv na mikroflóru pošvového prostredia. O liečbe sa treba určite poradiť s lekárom, používanie lokálnych antimykotík je vhodné len v nevyhnutných prípadoch, inak je lepšie liečbu odložiť až po 12. týždni tehotenstva (keď sa ukončí vznik základov jednotlivých orgánov plodu). Prospešné je napr. užívanie probiotík. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto problematike, navštívte stránku MODRÝ KONÍK pre všetky maminky a budúce maminky.

Gabika

Pridaj komentár