Lávové stolové lampy – originálny doplnok alebo gýč?

stolové lampy

Lávové stolové lampy už oslávili 50. rokov

Kto by to bol povedal, že lávové stolové lampy už minulý rok oslávili svoje 50.-te jubileum? Veď sa zdá, akoby na trh prišli iba prednedávnom… Za to však môže „retro boom“, ktorý sa v poslednej dobe akosi rozmohol. Pravdou totižto je, že lávové lampy skutočne patria do kategórie „retro“ a po svojom dlhšom úpadku sa opäť vracajú na scénu – nie sú teda žiadnou novinkou.

Otázkou je, či im dáte tentoraz šancu aj vy. Niekto ich totižto považuje za gýč, iný za príjemný dizajnový doplnok do domácnosti. Čo na ne vravíte vy?

Ako vznikli lávové stolové lampy?

Prvé lávové stolové lampy vznikli v roku 1963 ako nápad istého britského dizajnéra menom Edward Walker. To, ako v 60.-tych rokoch prišiel na tento nápad je fascinujúce – v tej dobe sa totižto v reštauráciách používali ako časomiera pre varenie vajíčok guličky topiaceho sa vosku, presne na takom princípe, na akom dnes fungujú aj lávové lampy. Edwardovi stačila jedna návšteva takejto reštaurácie a nový obchodný plán bol na svete.

Mimochodom, patríte medzi zástancov toho, že lávové lampy sú gýč? Nemôžete sa čudovať, toto obdobie v dejinách bolo akýmsi spôsobom celé gýčové. Stačí si spomenúť na The Beatles, na prvého človeka na mesiaci či na „našu“ Pražskú jar…

Ako lávové lampy fungujú?

stolové lampy

Lávové stolové lampy nájdete v rôznych dizajnoch

Lávové stolové lampy sú naplnené olejom a na dne každej lampy sa nachádza žiarovka. Tá, keď sa rozohreje, zároveň rozohreje aj bublinky vosku. Zohriaty vosk potom stúpa v oleji hore, pričom sa rôzne tvaruje. Keď sa po čase ochladí, opäť klesá dole, ku dnu lampy. Tak vzniká zábavka, ktorú niektorí ľudia môžu pokojne sledovať aj celé hodiny.

Hovorí sa, že lávová lampa umiestnená v izbe (či už ide o obývaciu izbu, spálňu alebo detskú izbu) je nie len pútavým a zaujímavým interiérovým doplnkom, ale pozitívne vplýva aj na psychiku človeka, pretože akýmsi spôsobom upokojuje. Takže, možno práve lávové stolové lampy by mohli byť skvelým tipom na tohtoročný vianočný darček.

Karin

Pridaj komentár