LNB konvertor v skratke

lnb konvertor

Viete, čo je to LNB konvertor?

LNB konvertor, inak nazývaný aj satelitný konvertor, je zariadenie, ktoré sa používa pre zosilňovanie signálu prijímaného z družice do parabolickej antény a ktoré tiež prevádza vysoký kmitočet na nižší, aby ho bolo možné priviesť do satelitného prijímača. Z LNB konvertora sa satelitný signál dostáva do prijímača prostredníctvom koaxiálneho káblu.

Typy LNB konvertorov

U nás je najrozšírenejší typ LNB konvertoru Universal LNB konvertor, ktorý ho konvertuje satelitný signál do frekvencie 950 MHz – 2 150 MHz z oveľa vyššej frekvencie (väčšinou 10,7 GHz – 12,75 GHz). Okrem Universal LNB konvertoru však existujú napr. ešte aj LNB Quattro konvertory alebo konvertory Monoblock LNB, ktoré sú používané pre rozdielne účely.

Základné informácie o LNB konvertore

Každý novší LNB konvertor by však už mal mať možnosť spracovať dva druhy pásiem – dolné pásmo, ktoré je na frekvencii od 10,7 GHz do 11,7 GHz a horné pásmo, ktoré je na frekvencii 11,7 GHz až 12,75 GHz. V minulosti však takéto univerzálne LNB konvertory neexistovali. Prvé konvertory, ktoré sa začali vyrábať zachytávali iba dolné pásmo, avšak postupom času sa začalo čoraz viac rozmáhať tzv. družicové vysielanie a to si už vyžadovalo aj konvertory, ktoré by boli schopné zachytávať horné pásmo. Spočiatku tak vznikali dva druhy konvertorov, jedny pre dolné pásmo a druhé pre horné pásmo, avšak to bolo vysoko neefektívne a tak sa prešlo k efektívnejšiemu spôsobu a vznikol univerzálny LNB konvertor pre obe frekvenčné pásma.

Podľa čoho si vybrať kvalitný LNB konvertor v obchode?

Pokiaľ ide o ponuku konvertorov v obchodoch, bežný laik si môže vybrať prakticky ktorýkoľvek LNB konvertor a nepostrehne žiaden výraznejší rozdiel medzi dvoma druhmi konvertorov. Ak sa však v tejto problematike trochu vyznáte, spektrum produktov, z ktorých si budete môcť vybrať sa o čosi zúži na tie profesionálne značky a modely.

lnb konvertor

Podľa čoho si vybrať LNB konvertor?

Problémom často bývajú technické parametre, resp. skôr iba jeden technický parameter, ktorý udávajú výrobcovia pri LNB konvertoroch. Tým je šumové číslo, avšak pokiaľ sa spýtate odborníka, ten vám zaručene povie, že toto číslo je zväčša skreslené a neobjektívne a tak nie je žiadnym údajom, podľa ktorého by ste sa pri výbere svojho konvertora mohli riadiť. Preto, pokiaľ vám záleží na tom, akú kvalitu bude mať váš LNB konvertor, odporúčame vám obrátiť sa na pomoc profesionála z tejto oblasti.

Karin

Pridaj komentár