Zázračné ľanové semienko

 

ľanové-semienko

Ľanové semienko – môžete pridať aj vo forme oleja do stravy

Ľanové semienko, jeho účinky a využitie poznáme už od nepamäti. Okrem toho, že sa konzumuje a blahodarne pôsobí na ľudský organizmus, využíva sa napríklad na výrobu plátna. Ľanové semienko je podobné sezamovému, no je trochu väčšie, hnedé a lesklé. Rastlina, z ktorej ho získavame sa nazýva ľan siaty a spoznať ho možno podľa modrých kvetov. Semienko obsahuje 42% tukov a 28% vlákniny, omega-3 mastné kyseliny, lignany, vitamín E. Tieto látky si naše telo nevie vyprodukovať samo, a preto si ich treba dopĺňať, napríklad konzumáciou ľanového semienka. Aby sa však tieto látky do tela dostali, ľanové semienko je treba konzumovať pomleté alebo vo forme oleja. Pomleté semienko aj olej môžete používať ako prídavok do rôznych jedál. Výborne sa hodí do šalátov, jogurtov, cestovín, muessli, omáčok, chleba, atď. Optimálna denná dávka sú 2 – 4 čajové lyžičky mletého semena.

Ľanové semienka v tehotenstve

Ľanové semienka sa odporúča aj tehotným ženám. Tie ho začínajú väčšinou užívať v treťom trimestri. Semienka totiž napomáhajú tvorbe hlienu. Zvýšené množstvo hlienu v pôrodných cestách uľahčuje pôrod, a ženu väčšinou nie je potrebné nastrihnúť. S jeho konzumáciou sa odporúča začať od 35. týždňa tehotenstva v akejkoľvek forme.

Ľanové semienka a rakovina

Semienka z ľanu pomáhajú aj pri problémoch so žalúdkom a zažívacím ústrojenstvom. Pomáhajú pri pálení záhy a to tak, že neutralizujú žalúdočnú kyselinu. Hlien, ktorý bunky ľanových semienok obsahujú upokojuje podráždenú alebo zapálenú sliznicu žalúdka. Pomáha napríklad aj pri nevoľnosti, kŕčoch, nechutenstve alebo tiež pri zápche. Doktorka Budwingová zistila, že ľanové semienko pomáha aj pri rakovine a to najmä v kombinácii s cottage cheesom. Túto kombináciu je vraj dobré užívať ako prevenciu. Počas jej štúdie, ľanové semienka pomohli ľuďom s nádormi, ale napríklad aj pri anémii.

Ľanové semienka

Ľanové semienka – veľmi podobné sezamovým nápomocné aj v tehotenstve

Skladovanie

Je však veľmi dôležité, aby sa ľanové semienka správne skladovali. Pri nesprávnom skladovaní semienka ožltnú a zhorknú a sú skôr škodlivé ako prospešné. Je preto lepšie kupovať si ich v menšom množstve a najlepšie je skladovať či už mleté semienka alebo olej v chladničke. Viac info o tomto zázračnom ľanovom semienku môžete nájsť aj na stránke MODRÝ KONÍK.

Fredy

Pridaj komentár