Môžu airsoftové zbrane aj zraniť?

Čo sa vlastne skrýva pod anglickým výrazom airsoft? Airsoft je bojová hra na vojakov s veľmi vierohodnými replikami zbraní, buď plynovými alebo elektrickými, ktoré dokážu strieľať s vysokou presnoťou. Ak sa dodržiavajú bezpečnostné pravidlá ich používania, potom nie sú vôbec nebezpečné. Nejedná sa teda vôbec o známejší paintball, pretože pri airsofte sa strieľa plastovými guličkami o priemere 6 mm.

Airsoftové hry majú svoje presné pravidlá

Airsoft sa teda dosť blíži priebehu reálnej bitky, až na to, že „umieranie“ je len akože. Zasiahnutý obvykle cíti alebo počuje zásah guličky do svojho tela.   V rámci pravidiel zdvihne ruky a odchádza z bojiska. Pokiaľ zasiahnutý nič necíti a nepočuje, je na strelcovi, aby uvážil či naozaj trafil a svoj zásah oznámil. Je to veľmi fér šport, čo predurčuje, že airsoft hrajú väčšinou rozumní a príjemní ľudia, s ktorými zažijete veľa skvelých okamihov a zábavy.

Airsoft vás občas môže aj zabolieť, ale pokiaľ dodržiavate pravidlá a máte vhodnú výbavu, nemáte sa čoho báť. Dôležité je dbať na ochranu tváre, najmä očí.

airsoft

Ochrana tváre je dôležitá. Zároveň môže zastrašiť aj vašich súperov.

Pestrý výber zbraní pre airsoft

Airsoftové zbrane sú podľa platných zákonov „plynové zbrane kategórie D“, ktorých vlastníctvo môže nadobúdať fyzická osoba staršia ako 18 rokov. Zbraní je na výber veľké množstvo od najrôznejších predajcov. Lacnejšie zbrane sú vyrobené z pevného ABS plastu, ktorý zaručuje aj vernú podobu s reálnou predlohou. V súčasnej dobe sa však na trhu viac presadzujú celokovové modely, ktoré ponúkajú nielen reálny rozmer zbrane, ale aj zodpovedajúcu hmotnosť a väčšiu odolnosť.

Rozdelenie airsoftových zbraní

Zbrane môžeme podľa funkcie rozdeliť na tri základné typy – manuálne, plynové a elektrické. Vo všetkých týchto zbraniach sa využíva tlak plynov k „vyfúknutiu“ guličky z hlavne. V plynových zbraniach je hnacou silou špeciálny plyn. U manuálnych a elektrických zbraní sa využíva vzduch stlačený piestom, ktorý je hnaný pružinou. Manuálne zbrane je potrebné pred každým výstrelom natiahnuť. V elektrických zbraní sa to deje cez prevody elektromotora napájaného zabudovaným akumulátorom. Elektrické airsoftové zbrane sú najpoužívanejšie vďaka svojej efektivite, užívateľskému komfortu a presnosti streľby.

airsoft

„Airsofťáci“ v plnej zbroji.

Mato

Pridaj komentár