Vhodná pracovná doska je základ kuchynskej zostavy

Veľmi dobre si pamätám časy, kedy sa naše panelákové kuchyne podobali jedna druhej ako vajce vajcu. Nielen v rámci jedného sídliska, ale boli podobné naprieč celou republikou. Asi ich vyrábal jeden monopolný výrobca zabezpečujúci panelákové domy nielen univerzálnymi bytovými jadrami, ale aj zostavami kuchynských liniek vrátane osvetlenia, svietidiel  a  pracovnej dosky so zabudovaným jednotným drezom. Dnes je situácia iná. Mnohí ľudia sa svojpomocne alebo s pomocou špecializovaných firiem pustia do rekonštrukcie svojho panelákového bytu, vymieňajú staré umakartové bytové jadrá, zariaďujú si zrekoštruované kuchyne novým kuchynským nábytkom. Jedným z najdôležitejších prvkov kuchynskej zostavy je pracovná doska. Okrem toho, že jej dizajn výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad kuchyne, ide o jej súčasť každodenne používanú pri príprave jedál. Pracovná doska by teda mala nielen interiérovo zdobiť, ale aj odolávať rozmanitému používaniu.

Svetlý kuchynský nábytok

Ak sa napríklad rozhodneme pre svetlé interiérové farby našej kuchyne a kúpime si svetlý sektorový kuchynský nábytok, potom nám kuchyňu môže zaujímavo oživiť hrubšia pracovná doska vo výraznejšom farebnom prevedení. Funkciu aj vzhľad pracovných dosiek výrazne ovplyvňuje materiál, z ktorého je zhotovená. Nezanedbateľné je však tiež spracovanie. To sa najviac prejavuje u takzvaných laminátových povrchov. Laminátové pracovné dosky z tohto materiálu sa v bežných kuchyniach vyskytujú najčastejšie. Dôvodom je nižšia cena, rozmanitá ponuka designov, ale tiež možnosť voľby stupňa kvality spracovania. Vďaka moderným technológiám totiž možno docieliť výrobu veľmi kvalitných dosiek, ktoré spĺňajú súčasné nároky na údržbu, hygienickú nezávadnosť i odolnosť.

pracovne-dosky

Pracovné dosky kombinujte v štýle svetlý nábytok – tmavšia pracovná doska a naopak.

Pracovná doska z kompaktných materiálov?

Laminátové dosky sa vyrábajú  lepením drevených triesok syntetickými živicami pri vysokom tlaku a teplote. Hladký povrch sa upravuje tzv. laminovaním – nalepením papiera napusteného živicou. Kvalitné pracovné kuchynské dosky majú  také zakončenie spodných a predných hrán, ktoré zabraňuje vniknutiu vlhkosti do dosky. Laminované dosky sa vyrábajú v rôznych hrúbkach aj v rozmanitej farebnosti a vzorovania. Obľúbená je napríklad pracovná doska s imitáciou dreva alebo kameňa.

pracovna doska

Pracovná doska sa dnes vyrába z rôznych materiálov.

Silly Billy

Pridaj komentár