Nábytok – jeho farebnosť a príťažlivosť

Určite ste sa neraz vyjadrovali o svojich pocitoch z farieb. Mnohí z nás však nevedia s určitosťou povedať, prečo sa nám niektoré farby páčia viac než  iné. Zamýšľate sa občas nad tým, čo vo vás určité farby alebo ich kombinácia vyvoláva? Zariaďujete si bývanie a to, aká je jeho farebná úprava je pre vás pri výbere nábytku nepodstatná záležitosť? Nezamýšľate sa príliš na farebnom dolaďovaní interiérov vašich izieb? Asi by bolo dosť vhodné pred tým, ako si nábytok kúpite, zamyslieť sa aj nad týmito otázkami. Psychológovia tvrdia, že určité farby v nás vyvolávajú pocity pohodlia, bezpečia a šťastia. Sú možno farby, ktoré vám nerobia dobre a takmer ich nenávidíte. Niektoré farby nemáte radi a ani neviete  prečo vlastne. Nábytku takto farebne upravenom sa teda radšej dôsledne vyhýbajte.

Nábytok podľa vlastných predstáv a skúseností

   Je celkom isté, že pri výbere nábytku by sme nemali podceňovať intenzitu farieb, ich ostrosť a vzájomné kombinácie. Niektoré farby dokážu skutočne vyvolať dobrý pocit a dobrú náladu. A takéto pocity a príjemnú atmosféru chceme mať aj v tom svojom byte či izbe. Ste v situácii, že svoj byt zariaďujete vlastným nábytkom po prvýkrát v živote? Je to váš prvý byt či rodinný dom? Nie ste si istý, obávate sa nedostatku skúseností, citu pre materiál a farebnosť alebo aj chýbajúceho estetického cítenia? Prečo teda hneď nesiahnuť po dostupných informačných zdrojoch? Kúpte si nejaké tematicky zamerané magazíny, zájdite do knižnice či na nejakú výstavu nábytku. Cenným a prístupným zdrojom informácií je internet. Postupne si takto  dotvoríte svoju vlastnú predstavu o tom,  aký vlastne štýl a charakter nábytku vám najviac sedí.

nábytok

Nábytok v rôznych farbách môže oživiť váš dom či byt

Nábytok na dlho alebo ho plánujete vymieňať?

     Skutočnosť, že ako dlho vlastne plánujete používať nový kus nábytku, je ohraničená aj jeho cenou. Ak si chcete používať niečo kratšie, len počas niekoľkých rokov, alebo máte radi zmenu a častejšiu obmenu bytového interiéru, potom nie je určite dobrý nápad kúpiť si drahší nábytok. Ak vám má však nábytok slúžiť dlho, potom neváhajte navýšiť svoj rozpočet a kúpte si niečo drahšie a kvalitnejšie.

nábytok

Aj starý štýl môže byť atraktívny

Aký máte vlastne rozpočet?

     Ste v situácii, že  peniaze nie sú pre vás  problémom alebo máte k dispozícii len limitovaný finančný rozpočet na nákup nábytku?  Na našom trhu je taká pestrosť nábytku, ktorá vyhovuje určite rozmanitým predstavám, nárokom, finančným možnostiam aj našim potrebám. Netreba sa unáhliť. Navštívte niekoľko predajní s nábytkom alebo nejakú tú výstavu nábytku. Urobte si podrobnejší výskum na internete a  porovnajte si ceny na trhu. Nakoniec možno skončíte svoje trpezlivé hľadanie vhodného nábytku niečím, čo budete radi používať. A ešte na záver – nezabudnite aj na možnosť kúpy  použitého staršieho nábytku. Často možno objavíte zaujímavé unikátne kusy, ktoré si môžete sami zrenovovať a zvýšiť tak ich hodnotu. Takýto nábytok  môže mať svoju charakteristickú príťažlivosť a sentimentálny podtón.

Dada

Pridaj komentár