Návod na stierkovanie pre hladké steny

Aby ste sa cítili vo vašom dome príjemne, musíte mať doladený každý detail. K tomu patria aj steny bez prasklín. Ak ste si práve kúpili starší byt, či rodinný dom, je možné, že majú popraskané a nerovné steny s niekoľkými vrstvami farebných náterov z minulosti. V tom prípade budete musieť staré nátery odstrániť a povrch vyrovnať.

Stierkovanie stien si vyžaduje oko s citom pre nerovnosti a predovšetkým – pevnú ruku. Preto si pred stierkovaním zacvičte a choďte na vyšetrenie zraku. Srandujeme. Možno sa nevyrovnáte skúseným majstrom ale pri troche snahy a trpezlivosti zvládnete ostierkovať vašu stenu aj sami. Budete však na to potrebovať kvalitný materiál a náradie.

stierkovanie
Stierkovanie stien pri troche snahy zvládnete aj sami

Aký materiál a náradie potrebujete na stierkovanie?

Na samotné stierkovanie si budete musieť zakúpiť konkrétne náradie a materiál. Na vašom nákupnom zozname by určite nemali chýbať: fasádna a obyčajná špachtľa, nerezové hladidlo, brúsny papier, elektrické miešadlo a maliarske pásky. Čo sa týka materiálu, nezabudnite na základný penetračný náter, tmel a sadrovú omietku.

Nezabudnite ani na pracovné rukavice, niekoľko vedier a krycie fólie, ktoré vám uľahčia konečné upratovanie. V neposlednom rade myslite aj na svoj pracovný odev. Ten by mal byť hlavne pohodlný a starý, aby ste neľutovali jeho zašpinenie.

stierkovanie
Po nanesení stierky vyrovnajte celý povrch

Ako stierku nanesiete na stenu?

Ak má vaša stena množstvo starých náterov, pred samotným stierkovaním ich budete musieť oškrabať. Takáto stena sa však premení na nerovný a popraskaný povrch, ktorý nijakou farbou nezakryjete. Preto musíte stenu ostierkovať. 

Po oškrabaní náteru so špachtľou treba stenu napenetrovať, aby sa stierka na stenu lepšie prilepila. Po aplikácii penetračného náteru chvíľu počkajte, kým vyschne. Aby ste si stierkovanie uľahčili, nanášajte stierku na stenu kľudne aj v hrubších vrstvách. Pod stenu si môžete položiť drevenú platňu. Keby vám na ňu padol materiál, môžete ho z nej zozbierať a znovu použiť. Po nanesení stierky vyrovnáte nabrúseným hladidlom celý povrch. Odstráňte a zrežte všetky nerovnosti a prebytky zo stierky. Po zotretí všetkých prebytkov začnite vytvárať štruktúru plastovým hladidlom. Po nátere prejdite stenu ešte navlhčenou hubkou. To napomôže k ešte lepšiemu zarovnaniu.

admin

Pridaj komentár