Paralyzéry ako obrana

paralyzéry

Paralyzéry – obranný prostriedok

Bohužiaľ, niekedy v živote nastane situácia, keď sa musíme brániť, aby sme uchránili svoje zdravie alebo majetok. Vtedy je viac než užitočné mať po ruke nejaký sebaobranný prostriedok. Elektrické paralyzéry sú moderné, účinné a stále rozšírenejšie prostriedky na sebaobranu. Patria určite k najúčinnejším spôsobom sebaobrany a chránia nielen pred útokom človeka, ale aj zvieraťa. Väčšinou sa dajú použiť aj cez silnú vrstvu odevu (až do 1,5cm) a ich účinok je možné dávkovať. Svetelný efekt a zvuk elektrického paralyzéra je často dostačujúci na odplašenie útočníka a k skutočnému použitiu ani nemusí dôjsť. Výhodou paralyzérov je aj to, že nezanechávajú trvalé následky – je to nesmrtiaca zbraň určená k nutnej sebaobrane, založená na účinkoch elektrického prúdu.

Ako fungujú paralyzéry

Elektrošoky využívajú dočasné vysoké napätie a nízky prúd. Tým vzniká obrovské napätie, ktoré útočníka neusmrtí, len dočasne odradí buď silnou bolesťou alebo dočasnou paralýzou. Aby bol šok čo najväčší, treba vedieť kam paralyzér priložiť a kde vlastne útočníkovi spôsobí najväčšiu bolesť. Existujú rôzne miesta na tele, ktoré sú oveľa citlivejšie a zraniteľnejšie než ostatné – napríklad krk, rameno, šija, miesta pod hrudníkom alebo stehno. Elektrický výboj, ktorý pri zasiahnutí útočníka zasiahne neurosvalový systém, však samozrejme pôsobí na celé telo útočníka. Paralyzéry na každého jedinca pôsobia inak a všetko závisí na viacerých faktoroch, ako napríklad telesná zdatnosť, vlhkosť pokožky, spomínaná hrúbka oblečenia cez ktoré má prúd prejsť, stav batérií, či akumulátora. Preto treba dávať veľký pozor, keďže účinky môžu byť vždy iné.

Aké druhy paralyzérov poznáme

Paralyzér zabudovaný do boxera.

Paralyzér zabudovaný do boxera.

Paralyzéry delíme buď podľa napätia – v praxi sa najčastejšie stretávame s napätím 200 000 V až 500 000 V, no bežne v e-shopoch uvidíte aj paralyzéry s niekoľko miliónmi voltov a to už, uznajte sami, je dostatočne účinná zbraň. Ďalej ich delíme na paralyzéry, ktoré fungujú na princípe priameho kontaktu s osobou. To sú klasické elektrošoky, obuškové paralyzéry, paralyzéry v tvare mobilného telefónu alebo baterky. Ďalšou skupinou sú tzv. teasery, ktoré vystreľujú projektily priamo prepojené s paralyzérom elektrickým drôtom. Obrovskou výhodou je práve to, že útočníka zasiahnete až z desiatich metrov, pričom sa projektil jemne zaborí pod kožu útočníka a prenáša napätie až niekoľko miliónov voltov. Na Slovensku je však ich predaj či používanie zakázané.

Silly Billy

Pridaj komentár