Prečo mať sídlo spoločnosti v daňovom raji?

Čo je to vlastne ten daňový raj? Jeho oficiálna definícia neexistuje. Je to však téma, ktorá sa objavuje pomerne často aj v médiách. Schránkové firmy, daňové úniky, podnikanie prostredníctvom offshore spoločností. Napriek tomu všetci tak nejako tušíme, o čom je asi reč. Daňový raj je akési útočisko, ktoré zvýhodňuje zahraničné firmy v oblasti daňových poplatkov. Zisky spoločností sú tam zdaňované iba minimálne, dividendy vôbec. Okrem toho môžu firmy získať aj ďalšie výhody, ako je oslobodenie od cla pri dovoze hmotného a nehmotného majetku v rámci podnikania.

Daňový ráj podľa OECD

K tomu, aby nejaká podnikateľská spoločnosť získala výhody daňového raja, musí splniť niekoľko základných kritérií. Podnikateľská činnosť firmy musí byť napríklad obmedzená na aktivity mimo danú offshore krajinu a držiteľmi kapitálových podielov musia byť zásadne cudzinci. Jednu z definícií daňového raja stanovila Organizácia pre ekonomickú a hospodársku spoluprácu (OECD). Táto definícia pracuje s tromi kľúčovými kritériami, podľa ktorých v daňovom raji nie sú ukladané žiadne alebo len minimálne dane, existuje tu nedostatok transparentnosti a v takejto krajine sú stanovené prísne pravidlá pre ochranu klientov pred zahraničnými daňovými kontrolami a orgánmi.

daňový raj

Daňový raj Holandsko

Prevládajú výhody

Jednou z hlavných výhod firiem majúcich svoje sídlo v niektorom z daňových rajov, je úľava na daniach. Ďalšou, ktorá mnohých majiteľov firiem láka, je anonymita vlastníctva. Založenie offshore spoločnosti v daňovom raji prináša väčšiu mieru ochrany súkromia a majetku. Vyššiu prestíž sídla spoločnosti, napr. v Holandsku, UK alebo USA, ocenia predovšetkým podniky pohybujúce sa v medzinárodnom obchode. Rýchlosť založenia offshore spoločnosti, stabilné politické a predovšetkým právne prostredie. To sú tiež výhody daňového raja.

Presun do daňového raja len s profesionálmi

Legislatívnych zmien je skutočne veľa a bežný podnikateľ nemá veľa šancí sa v nich aktuálne orientovať. Ak sa ale vo vašej firme rozhodnete presťahovať svoje sídlo do niektorého daňového raja, nemusíte si zložito zisťovať ako na to. Určite stojí za to, vybrať si správneho profesionálneho partnera v tejto oblasti.

Silly Billy

Pridaj komentár