Putá sú znakom bezpečnosti

Viete si predstaviť odchytávanie zločincov bez následného nasadenia pút? Prípadne policajtov, ktorí práve pochytali členov drogovej mafie a nemajú ako

putá

Putá na nohy a ruky.

zabezpečiť bezpečný prevoz páchateľov? Či už zo životných skúseností, alebo len z pohodlia vašej obývačky pri sledovaní akčných filmov, určite viete, že bez nich to skrátka nejde. Najefektívnejším typom sebaobrany pri kontakte s kriminálnymi živlami je zamedzenie voľnosti ich rúk. Nebezpečný človek vo vašej blízkosti s možnosťou naplno využiť silu svojich horných končatín nie je určite tým, čo by ste chceli zažiť na vlastnej koži. Putá sa väčšinou skladajú z dvoch častí, do ktorých sa vkladajú ruky. Tieto časti sú väčšinou spojené reťazou, alebo tyčou. Existujú však aj policajné putá, ktoré sa využívajú v Holandsku. Tam zamedzujú odpojeniu rúk od seba pánty, vďaka ktorým nemá zločinec možnosť natoľko hýbať rukami.

História pút

putá

Putá v prísnejšej verzii pántov.

Tento predmet má v histórii svoje pevné miesto. Vyvíjali sa už od dávnych čias, kedy bolo potrebné krotiť zvieratá. Ešte predtým než sa objavili prvé kovové putá, ľudia používali laná, prípadne iné pevné materiály. Tie kovové sa začali vyrábať už v dobe bronzovej a železnej. Vyrábali sa v jednotnej veľkosti, tak aby do nich vošli všetky druhy rúk. Práve z toho dôvodu keď mala skrotená osoba priveľké ruky, spôsobovalo jej to nemalé bolesti. A naopak, ak mala ruky primalé, mohla sa z pút vyvliecť a kedykoľvek utiecť. V roku 1879 John Tower predstavil svetu prvé putá, ktoré ste mohli zamknúť pri jednej a aj druhej ruke. Prvotné putá na jedno zamknutie nepredstavovali dostatočnú kontrolu, a veľakrát sa stávalo, že sa z nich zločinec vyvliekol a ušiel. Towerov patent sa používal až do druhej svetovej vojny, odkedy sa výroba zbraní začala vo veľkom zdokonaľovať.

Putá dnes

Aktuálny štandard, ktorý sa viacmenej s drobnými úpravami používa dodnes, vynašiel v roku 1912 George Carney. Výhoda jeho dizajnu spočívala v reťazi uprostred, ktorá bola pohyblivá a dostatočne dlhá na to, aby policajný príslušník vedel putá so zločincom pri jeho prevoze pohodlne uchopiť. Spoločnosť Peerless Handcuff Company, ktorá začala vyrábať tento typ, je dodnes najväčším výrobcom pút na celom svete.

Lenka

Pridaj komentár