Pyrotechnika – ohňostroje po celý rok

Kto z nás by sa nepotešil pri pohľade na pekný ohňostroj plný neuveriteľných svetelných efektov? Väčšinou sa takéto úchvatné divadielko konalo iba raz do roka a to ako inak než na Silvestra, kedy pyrotechnikou vítame nový rok, no dnes si už vlastný ohňostroj môže urobiť každý z nás, napríklad pri oslavách či pri iných významných životných udalostiach. Pyrotechnika sa totiž predáva počas celého roka a ak aj vo svojom okolí neviete nájsť žiadnu takú predajňu, nakupujte cez internet, kde je ponuka omnoho pestrejšia a ceny výhodnejšie. Tieto vizuálne atraktívne výbuchy sa stávajú z roka na rok obľúbenejšie, no spájajú sa s nimi aj určité riziká, preto by ste mali byť pri pyrotechnike naozaj ostražití.

pyrotechnika

Pyrotechnika a ohňostroje pre zábavu a potešenie

Pyrotechnika a bezpečná vzdialenosť

Zábavná pyrotechnika nie je nič nové a je tu s nami už niekoľko dekád, no keďže ide o vybuchujúce predmety, treba s ňou manipulovať triezvo, rozvážne a zodpovedne. V takom prípade sa z ohňostroja stane skutočná zábava a potešenie, ktorého výsledkom nebude žiadne zranenie, zničené oblečenie či poškodený majetok. Pri pyrotechnike je nesmierne dôležitá aj dostatočná resp. bezpečná vzdialenosť, ktorá zabráni zbytočným úrazom. Na každom ohňostroji máte informácie o tom, akú vzdialenosť treba dodržiavať medzi odpaliskom a divákom a zatiaľ čo pri niektorých je to iba 10 metrov, iné majú rozptyl až 50 metrov a viac. Pyrotechnika sa delí do štyroch základných kategórií podľa stupňa nebezpečenstva ako aj podľa vekového obmedzenia pri predaji.

Pyrotechnika a história

Pyrotechnika je vlastne odbor, v ktorom sa študujú zložky používané k príprave výrobkov osvetľovacích, signalizačných, stopovacích, zápalných, zastieracích a imitačných. Tieto výrobky sa nazývajú pyrotechnickými a využívajú sa pre vojenské, ale aj civilné účely. Zápalné zložky používali Číňania niekoľko stoviek rokov pred našim letopočtom a veľký význam pre rozvoj pyrotechniky mal aj Bertholletov objav v 18. storočí ako aj prvá a druhá svetová vojna v 20. storočí. Môžeme vidieť, že pyrotechnika podobne ako aj mnohé iné odbory nachádzala svoje využitie najprv vo vojenskej technike a až potom prenikla do iných odborov ľudskej činnosti. Jej dnešná podoba sa nám však páči najviac, pretože slúži iba na zábavu a potešenie a tak by to malo byť.

Natali

Pridaj komentár