Rekonštrukcia bytu pre vás nemusí byť strašiak. Pohrajte sa s vhodnými farbami.

Interiérová farebnosť po komplexnej rekonštrukcii bytu

Zariaďujete si byt, novopostavený rodinný dom  alebo sa pripravujete na náročnú komplexnú rekonštrukciu ?  Rekonštrukcia bytu vás môže pripraviť o veľa času, ale aj nervov. Preto by bolo vhodné, trocha sa vopred oboznámiť s niektorými základnými informáciami, ktoré by mal poznať každý, kto sa púšťa do zariaďovania alebo rekonštrukcie bytu, ale aj domu. Určite aj vtedy, ak si dáte urobiť projekt rekonštrukčných prác v dobrom zabehnutom interiérovom štúdiu.

Rôzne interiérové farby pôsobia rôzne na našu psychiku

Je dobré napríklad vedieť, že príliš vysoké stropy sa dajú opticky znížiť tmavšou farbou v kontraste so svetlými stenami. Opačná kombinácia, tmavé steny so svetlým stropom, priestor zvyšujú, ale tiež zmenšujú. Dlhú úzku izbu teda môžeme skrátiť tmavšou farbou kratších stien, tmavou farbou dlhších stien ju naopak ešte viac zúžime. Sýtosť farby pôsobí na našu psychiku úplne inak na stenách než na podlahe. Opäť je tu základom prirodzené prostredie v prírode. Kým obloha je svetlá a otvára svet do diaľok, zem pod nohami je pevná, tmavá. Preto aj v byte pôsobia najprirodzenejšie biele steny a strop, tmavšie podlaha nám zase dáva pocit istoty a stability.

Rekonštrukcia bytu stropy

Vysoké stropy môžeme opticky znížiť použitím kontrastu svetlých a tmavých farieb.

Rekonštrukcia bytu – čo spraviť pred ňou

Zamyslite sa nad tým, ako sa v jednotlivých miestnostiach chcete cítiť. Akým nábytkom, svietidlami a bytovými doplnkami sa chcete obklopiť.  Záleží samozrejme aj na našej povahe a predstavách o bývaní,  každému vyhovuje niečo iné. Niekto chce doma len odpočívať, iný tam musí aj pracovať, ďalší relaxuje aktívnym spôsobom a pohybom. Bytový priestor si o svoje farebné riešenie často vyžiada sám. Maličké miestnosti alebo tvarovo zložité steny s mnohými zákutiami vyžadujú svetlé interiérové farby. Miestnosti na západ, kde býva v lete príliš horúco, osvieži chladnejšia farba maľby stien, izby na sever zase ožijú teplou žltou. Farby  dokážu miestnosti opticky zmenšovať alebo zväčšovať, skracovať alebo predlžovať. Dokonca opticky im uberať svetlo, môžu upokojovať aj znepokojovať. Pri voľbe obľúbených farieb je dobré rešpektovať niektoré všeobecne platné zásady, o ktorých aj v tom vašom interiérovom štúdiu pri príprave projektu rekonštrukcie vášho bytu veľmi dobre vedia.

Rekonštrukcia bytu farby

Pri rekonštrukcii bytu je výber farieb veľmi dôležitý. Dokážu totiž ovplyvniť našu psychiku

Silly Billy

Pridaj komentár