Stropné svietidlá – centrálne osvetlenie miestnosti je dôležité

Lustre

Dekoratívne lustre skrášlia vašu spálňu

Denné svetlo je pre človeka veľmi potrebné a rovnako dôležité je aj správne umelé osvetlenie, ktorým ho musíme dokázať aspoň čiastočne nahradiť. Intenzita osvetlenia vplýva na naše pocity, náladu, dokáže nás podnietiť k aktivite, ale aj utlmiť. Preto je dôležité správne rozmiestnenie aj výber svietidiel.

Prečo sú v domácnosti stropné svietidlá nevyhnutnosťou?

Ak teda chceme docieliť pocit denného svetla v interiéri, musíme si uvedomiť, že každá miestnosť by mala mať centrálne osvetlenie. Najčastejšie sú centrálnym osvetlením stropné svietidlá, ktoré by mali byť umiestnené v strede miestnosti a ich svetlo by malo dostatočne intenzívne, no zároveň nie príliš silno (aby nepôsobilo rušivo ), osvetliť celú miestnosť.

Ideálne svietidlá do obývačky…

Osvetlenie je potrebné podriadiť charakteru, účelu aj celkovej veľkosti miestnosti. Ak je miestnosť (napr. obývačka) veľmi veľká, môžeme v nej umiestniť aj viac stropných svietidiel, ktoré rozdelia priestor na zónu relaxu a odpočinku a na zónu práce či komunikácie. Je potrebné brať do úvahy, že iná úroveň osvetlenia je potrebná napr. pri čítaní či počas návštevy a úplne iná atmosféra osvetlenia sa očakáva pri pozeraní TV.

Pre tento účel je vhodné mať centrálne stropné svietidlá, ktoré sú stmievateľné alebo regulovateľné (regulovateľné ponúkajú možnosť samostatne rozsvietiť len určitú časť stropného svietidla).  Príjemnú atmosféru vám pomôžu dotvoriť aj doplnkové svietidlá (napr. stojanové, nástenné či stolové lampy). Dizajn jednotlivých svietidiel by mal vzájomne ladiť a taktiež vhodne „zapasovať“ do celkového štýlu a zariadenia interiéru.

Lustre

Luster sa perfektne hodí aj do jedálne

…a iných miestností domu

Nie len obývacia miestnosť, ale aj kuchyňa, kúpeľňa, detská izba či spálňa, si vyžadujú centrálne stropné svietidlá a zároveň aj doplnkové. V kuchyni je nevyhnutné najmä dôkladné osvetlenie pracovných plôch či priestoru na jedenie. V kúpeľni oceníte doplnkové osvetlenie zrkadla či bodové svetlá umiestnené v tejto miestnosti. V detskej izbe je zasa potrebné kvalitné osvetlenie pracovného stola, ale aj malá stolová či zásuvková nočná lampa, podobne ako v prípade spálne, kde takéto nočné osvetlenie navodí nie len intímnu a pokojnú atmosféru, ale poslúži aj pri večernom čítaní nejakej zaujímavej knihy.

Dada

Pridaj komentár