Štýlové oblečenie a francúzska móda dávnych čias

Štýlové oblečenie je často definované podľa najnovších kolekcií módnych návrhárov. Ako to však bolo kedysi, keď návrhári len začínali? Kto udával smer pre nové štýlové oblečenie, obuv a doplnky? Francúzsko vždy patrilo k najenergetickejším a tvorivým národom v histórii západnej Európy. Stále sa vyvíjajúca francúzska odevná tradícia zostala inšpiráciou pre módu a udávala smer štýlového oblečenia. Móda je neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti a kultúry vo Francúzsku ale aj všade vo svete.

štýlové oblečenie

Francúzi priniesli svetu štýlové oblečenie.

Najlepší módni dizajnéri sveta

Od 15. storočia sa táto krajina môže pýšiť niekoľkými renomovanými módnymi dizajnérmi, ktorí dominujú v celom svete. Francúzske štýlové oblečenie si kultivovalo svoju povesť tak v štýle ako aj v inovácii, a zostalo dôležitým kultúrnym exportom už viac ako 4 storočia. Medzi najznámejších dizajnérov francúzskeho štýlového oblečenia patria bezpochyby Gabrielle Bonheur „Coco“ Chanel, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Thierry Hermes a Louis Vuitton, a fungujú dodnes.

štýlové oblečenie

Štýlove oblečenie aj na doma.

Štýlové oblečenie hlavne kontrastné

V 16. storočí bolo vo Francúzsku štýlové oblečenie o kontrastných látkach, o kolíziách, ozdobách a doplnkoch. Silueta, ktorá sa vzťahovala na líniu šiat alebo celkový tvar odevu, bola široká a kužeľovitá pre ženy a kockatá pre mužov. Až neskôr sa objavila úzka a vysoká línia s pásom v tvare V. Pre ženy sa štýlové oblečenie zameriavalo na plecia, rukávy a sukne boli rozšírené. Ako štýlový doplnok bol našuchorený garnír, ktorý sa okolo krku pripájal ku košeli.

Ďalší vývoj priniesol štýlové oblečenie pre ženy, ktoré bolo charakteristické voľnou alebo na mieru napasovanou róbou, pod ktorou bola niekoľko vrstvová spodnička. V rokoch od 1560 boli tzv. trubkové rukávy z rób zrušené a silueta sa stala užšia, mierne rozšírená.

štýlové oblečenie

Páni si v minulosti prišli aj na takéto štýlové oblečenie.

Parochne ako módny doplnok

Rok 1650 preslávili nízke a široké výstrihy. V 17. storočí sa móda viac zamerala na mužov. Okolo krku nosili čierne stužky uviazané do mašle, klobúky nosili pod ramenom a populárne boli parochne, ktoré mali dodať mužovi šarm.

Medzi 1660 a 1700 sa kládol dôraz opäť raz viac na štíhlejšiu líniu s nižšie položeným pásom u žien aj u mužov. Ženské oblečenie bolo na celom trupe pevne šnurované. Šaty boli vždy sprevádzané čiernymi koženými topánkami. Zimné šaty pre ženy boli zdobené kožušinou.

Milos

Pridaj komentár