Svietidlá dokážu vo vašom príbytku robiť zázraky

svietidlá

Bodové stropné svietidlá sú vhodné najmä do menších miestností

Svietidlá sú v bytoch a domoch takými malými kúzelníkmi, ktorí dokážu zmeniť priestory na nepoznanie. Malú izbu dokážu aj obyčajné lampy opticky zväčšiť, veľkú zasa zútulniť, dokážu zakryť nedostatky pred očami vašich hostí, ale tiež upriamiť ich pozornosť na to, čím sa chcete pochváliť. Ak chcete vo svojom byte alebo dome kúzliť aj vy, pomôcť vám môže aj tento článok.

Čím sa riadime, keď vyberáme svietidlá?

Vhodne vybrať svietidlá do domácnosti nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. V prvom rade je rozdiel, či kupujeme svietidlá do novostavby, kde si elektrické rozvody vieme prispôsobiť úplne podľa svojich predstáv alebo do staršieho bytu, kde sa musíme držať toho, čo máme (samozrejme v prípade, že sa byt nechystáme celý rekonštruovať). Pokiaľ sa jedná o novostavbu, je dobré vopred si rozvrhnúť a premyslieť, kde aké svietidlá chceme mať a podľa toho zaviesť aj elektrické rozvody v dome. Pokiaľ sa však jedná o starší byt, musíme pracovať s tým čo máme – avšak aj tu sa dá vyťažiť maximum. Ďalším faktorom je tiež finančný rozpočet, avšak pokiaľ ide o svietidlá, šetriť sa určite neoplatí. Zaváži určite aj dizajn svietidiel, ktorý je už však na subjektívnom posúdení každého z nás.

Centrálnym svietidlám sa nevyhnete

Začneme od základov, akými sú stropné svietidlá. Tie nesmú chýbať v žiadnej domácnosti, avšak netreba sa na ne spoliehať ako na zdroj všetkého potrebného svetla, vždy je totižto nutné doplniť ich aj o nástenné svietidlá, nočné lampy a pod. Ak vyberáte stropné svietidlo do malej miestnosti, opticky ju zväčšia najmä nenápadné bodové svetlá na strope, ktoré budú osvetľovať okolité steny. Ak vyberáme centrálne svietidlo do veľkej miestnosti s vysokým stropom, skvelou voľbou sú napr. lustre (či už klasické alebo moderné), ktoré izbu príjemne presvetlia a zútulnia.

Aby sa zrak nekazil…

Ďalšou dôležitou súčasťou interiérového osvetlenia sú tzv. pracovné svietidlá. Či už ide o prácu na linke v kuchyni, o prácu pri písacom stole alebo o čítanie v obývačke na gauči, každá z týchto činností si vyžaduje špeciálne svietidlo, ktoré nebude ničiť náš zrak.

Pozornosť upriamená na detaily

svietidlá

Nočné lampy patria medzi tzv. náladové svietidlá

Nuž a treťou skupinou sú tzv. náladové svietidlá, ktorých hlavnou úlohou je vytvoriť v byte príjemnú atmosféru a to, čo sme spomínali už v úvode – vyzdvihnúť detaily, na ktoré sme hrdí. Na to slúžia napr. nočné lampy do spálne alebo bodové svietidlá, ktoré sa umiestňujú POD obrazy či iné hodnotné umelecké diela, aby vyzdvihli ich krásu.

Karin

Pridaj komentár