Topánky si zaslúžia vašu pravidelnú pozornosť

S príchodom jesenného obdobia sa začne meniť nielen dĺžka a intenzita slnečného žiarenia, ale aj počasie, ktoré môže byť už občas mimoriadne nevľúdne, veterné a sychravé a tak sa na túto zmenu musí pripraviť aj náš šatník či botník. Letné sandále, šľapky, plátenky a žabky pomaly vymeníme za poltopánky, gumáky, lodičky a členkové čižmy a práve jesenné vlhké počasie si bude vyžadovať aj oveľa väčšiu a častejšiu starostlivosť o topánky ako tomu bolo pri ľahkej letnej obuvi. Obuv, ak má byť naozaj pekná, čistá, nepremokavá a pritom si má zachovať dostatočne dlhú životnosť, potrebuje pravidelnú starostlivosť a údržbu, rovnako ako napr. vaše bývanie a záhrada.

topánky

Semišová obuv sú naozaj háklivé preto nepodceňujte ich kvalitnú impregnáciu

Pravidelná a správna starostlivosť o topánky spočíva najmä v impregnácii

Starostlivosť o topánky spočíva v prvom rade v ich ochrane voči vlhku, dažďu či snehu, ktoré najviac poškodzujú obuv a najúčinnejšou ochranou je v tomto smere pravidelná impregnácia. Dobrá impregnácia je teda základ a je potrebné nanášať ju aj na úplne nové topánky ešte pred ich prvým použitím. Používajte však na každé topánky len impregnačný prípravok určený presne pre materiál, z ktorého je vaša obuv vyrobená a najlepší postup pre prvú impregnáciu je nanesenie impregnačného prípravku (zväčša spreju) v troch tenkých vrstvách. Pamätajte na to pri každej dámskej, pánskej aj detskej obuvi, pretože jediné topánky, ktoré sú dostatočne odolné proti vode aj bez impregnácie, sú gumáky.

topánky

S gumákmi sa môžete bez obáv vyblázniť naozaj v každom počasí

Kožené topánky potrebujú inú starostlivosť ako napr. umelé materiály či textil

Okrem impregnácie je najdôležitejšie starať sa o obuv primeraným spôsobom a prípravkami určenými pre jej konkrétny typ obuvi, napr. kvalitnácelokožená obuv potrebujú okrem odstránenia všetkých nečistôt a prachu vlhkou handričkou aj pravidelné krémovanie. Pri brúsenej koži si s nečistotami najlepšie poradí gumená kefka a topánky z textilných materiálov (napr. športovú alebo dámsku spoločenskú obuv) ošetrujeme jemným prekefovaním za sucha, prípadne špeciálnymi čistiacimi penovými sprejmi, ktoré zároveň pekne oživia ich farbu.

topánky

Ak sa budete o koženú obuv naozaj starať, odmenou vám bude ich krása a dlhá životnosť

Dada

Pridaj komentár