Zaujimavé fakty o pyžame pre deti

To, v čom spíme, je naše osobné rozhodnutie. Niekto má rád set trička a nohavíc na spanie, niekto radšej nočné košele, niekto satén, iný bavlnu či flanel. Deťom sa však snažíme vyberať kvalitné pohodlné pyžamo, v ktorom nie len že budú nerušene spať celú noc v komforte, ale im tým nastavujeme aj akýsi nočný režim a prípravu na nočný spánok. Vedeli ste však ako vlastne vzniklo pyžamo pre deti?

Odkiaľ pochádza slovo „pyžamo“?

Anglické slovo „pajama“ pochádza s indiánskeho slova „piejamah“, čo opisuje voľné nohavice zviazané v páse. Obľubovali ich britské kolónie, boli žiadané aj u detí pri poobedňajšom odpočinku a spánku. Tieto voľné nohavice boli pre deti praktické, keďže prikrývku si často v spánku odkopávali. Čoskoro sa pyžamo pre deti kategorizovalo ako domáce a odpočinkové komfortné oblečenie.

pyžamo pre deti

Overaly pre deti (dnes už kúpite aj overaly pre dospelých)

Pyžamo pre deti a dospelých

Pyžamo pre deti bolo stále určené prevažne na domáce použitie a na spánok. U dospelých bolo v rokoch 1900 navrhnuté saténové pyžamo, ktoré bolo určené na nosenie po vonku. Potom táto móda ustúpila a dnes sa opäť vracia do ulíc spolu s papučami, aj keď na Slovensku sa na tento typ outfitu odvážlo len zopár slovenských celebrít. Pyžamo pre deti je v niektorých krajinách vyrábané ako overal, chlpaté a s kapucňou s ušami, čo po oblečení vytvára obraz plyšovej hračky.

Pyžamá ako overaly s chodidlami

Overaly s chodidlami neboli pôvodne navrhnuté ako pyžamo pre deti, čo by si mnohí mysleli. V skutočnosti boli prvý krát navrhnuté pre dospelých. Prvý takýto overal bol navrhnutý, keď si v zime ľudia začali prišívať k nohaviciam svoje ponožky. Malo to slúžiť na ochranu pred chladom ale tiež ochranu pred hmyzom.

pyžamo pre deti

Pyžamo pre deti s čiapkou bolo dosť populárne v istom období

Pyžamové čiapky

Kedysi bola súčasťou pyžama pre deti aj čiapka. U malých detí to bolo hlavne pre ochranu pred chladom, u starších (najmä dievčat) mala čiapka tiež strážiť dlhé vlasy pred pomotaním a postrapatením.

 

Gabika

Pridaj komentár