Zruby – údržba drevených domov po celý rok

Hmyz a zrubové domy

Priemyselné podniky vyvinuli za ostatné desaťročia také farby a moridlá, že problém s hmyzom v niektorých regiónoch sveta (napr. termiti, mravce) už nie je tak vážny. Drevo pre zruby sa napustí vhodnou chemikáliou a chrobákom už naše brvná prestanú navždy chutiť. Problémov niekde môže byť včela drevokazná, tá vie narobiť neplechu ale aj tu už existujú dostupné kvapalné prostriedky, ktoré ich z dreva vypudia. Upchajte dierky v dreve vášho zrubového domu jemnou oceľovou vatou, vyplňte stolárskym tmelom a prekryte vhodným krycím náterom.

zruby

Zrub si vyžaduje starostlivosť zvnútra i zvonku

Vraj všetky nátery na trhu sú v zásade rovnaké

Každá spoločnosť vyrábajúca farby a moridlá pre zrubové domy sa snaží svoj produkt predať a vynachváliť ho. Konkurencia je veľká a výber hmôt tiež a nie je tak jednoduché pre nás rozhodnúť sa a kúpiť to, čo je najvhodnejšie pre naše zruby. Najlepšie je asi samostatným štúdiom a testovaním zistiť, ktoré prostriedky sú tie najvhodnejšie pre moje konkrétne brvná a môj zrubový dom v istej geografickej polohe. Typ dreva, environmentálne podmienky a vek môjho zrubového domu – to všetko hrá svoju úlohu pri prijímaní dlhodobých rozhodnutí o údržbe vášho zrubového domu.

Dostupnosť farieb priamo v bydlisku

Určite je vo vašom blízkom okolí niekoľko predajní s farbami pre zruby, choďte ale občas aj na internet a zoznámte sa bližšie s cenami a kvalitou aj inde. Hľadajte lepšie riešenia, porozprávajte sa aj ďalšími užívateľmi zrubových domov vo vašom regióne. Dobrá farba na drevo by mala mať také zloženie, aby sa zabránilo prieniku vlhkosti do štruktúry dreva a zároveň by mala obsahovať také množstvo pigmentu, aby sa zabránilo deštruktívnym účinkom slnečného žiarenia. Dobrá farba musí dodať vášmu rodinnému zrubovému domu príjemný vzhľad a pocit bezpečia. Ak chcete siahnuť po profesionálnej farbe na drevo, skúste tie od značky San Marco.

zruby

Zrubový rodinný dom

Zruby v suchých klimatických podmienkach

Hlavnou úlohou krycích náterov pre zrubové domy je zabrániť prieniku vlhkosti do štruktúry dreva. Nemenej dôležité je však v aridných podmienkach chrániť povrch drevených klád a brvien pred účinkami silného UV žiarenia. Suché oblasti majú veľa slnečných dní a najvhodnejšou ochranou pre zruby je práve aplikácia kvalitných náterových hmôt.

Sú určite olejové farby lepšie ako tie obsahujúce vodu?

Občas sa jednoznačne uvádza, že olejové farby sú lepšie a účinnejšie pre zruby. Nemusí to však platiť univerzálne. Ak dodržíte pokyny výrobcov vodových farieb, môžu mať tiež vynikajúci ochranný účinok. Záleží od intenzity žiarenia a úrovne vlhkosti v oblasti, v ktorej žijete. Taktiež charakter a odtiene pigmentu vo farbách môžu byť limitujúcim faktorom vášho prístupu a rozhodovania sa. Olejové farby sú schopné adsorbovať väčšie množstvá pigmentov.

zruby

Zrubový dom snov

Sú praskliny v dreve skutočným problémom?

Nemusia byť samozrejme, drevo je prírodný materiál, stále ako keby žilo, pracuje, mení trocha svoj tvar. Prejavuje sa to drobnými prasklinami a trhlinami; všetko je v poriadku, pokiaľ tieto praskliny nie sú na vonkajších brvnách zrubového domu, kde sa v nich môže zhromažďovať zrážková voda, sneh, nečistoty. Ošetrujte priebežne novo-vznikajúce trhlinky na vašom zrube, zaplňte ich vhodným tmelom a prikryte olejovou farbou.

Ďalšie zaujímavé rady a tipy nájdete aj napr. TU.

 

Silly Billy

Pridaj komentár